Eklenme tarihi: 05/12/2020 – 13:21

Son güncellenme tarihi: 15/02/2023 – 17:50


Son Karar Yüce Meclis’te!

Bu yazıyı yazmak ne kadar bir değer olsa da, ne kadar bu işte bilgili olsa da bu saatten sonra kimseye kalmaz kusura bakmayın mücadelem ile bana kalır.

Değerli dostlar yazımın konusu Gemlik Belediyesi’nin pazartesi günü gerçekleştireceği meclis toplantısının bir maddesi, yani Doktor Seyfi Evi’nin meclis kararıyla Gemlik Girit ve Rumeli Derneğine mübadele evi olmak şartı ile bu derneğe tahsis edilmesi.

Bildiğiniz gibi Kios tv olarak bir haber yaptık ve kamuoyunun tepkisini ölçerek Gemlik Belediyesi’ne mesaj vermeye çalıştık.

Şimdi duyuyorum ki nerden çıktı Serkan Kaynar neden bu konunun üzerine gidiyor diye konuşuluyor.

Değerli dostlar yaklaşık 4 yıldan beri sizlerin karşısında gerek programlarımla gerekse yazı ve haberlerimle ekranların karşısında sizlerin sözcüsü olmaya gayret gösteriyorum ve ben bu süre zarfında Doktor Seyfi ismini yüzlerce kere telaffuz ettim. Adamı tanımam ama Gemlik’in bir değeri olduğunu düşünerek anılması ve gelecek nesillere böyle bir doktor gelmiş geçmiş Gemlik’ten densin istiyorum mücadelem yeni değil yıllardır bu mücadeleyi dile getiriyorum.

Ayrıca yaptığımız haberde hiç bir şekilde Girit ve Rumeli Derneği ismine yer vermedim adres göstermedim. Çünkü benim bu dernekle şahsi bir meselem olmadı olamazda. Çünkü özellikle bu dernek başkanı Ahmet Çakmak Beyefendi’nin gerekse kişiliği gerekse mücadelesini takdirle karşıladığımı belirtmek isterim. Ama genel manada tüm çalışmayan, toplumun geneline faydası olmayan, sadece kendi hemşerilerine hizmet veren çaycılık yapan tüm derneklere oldum olası karşıyım. Dernekçilik demek toplumu ayrıştırmaktır, bölmektir diye düşünenlerdenim.

 

Gelelim tadilatı biten Doktor Seyfi’nin evine.

475 000 tl para harcandı bu binanın restorasyonuna. Kimin parası bu. Senin benim onun yani bizim paramız bize hizmet etmesi gereken belediyenin cebinden, kasasından çıkan para bu.

Şimdi sorarım sizlere kelime oyunlarıyla inandırılacak kadar aptal değiliz çok şükür.

Aynen yazıyorum cümleyi;

“Gemlik Belediyesinin Girit ve Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile belediyemiz arasında mübadele evi projesi için ortak protokol yapılması.”

Evet, cümle bu. Böyle okunacak mecliste ve tüm üyeler el kaldıracak ve oy çokluğuyla geçecek.

Peki, bu binanın anahtarı kimde olacak Sayın Ahmet Çakmak’ta. Yani Gemlik Girit ve Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanında.

Şimdi sizi 2017 yılına götürmek istiyorum;

Ahmet Bey ve yönetimi o dönemin Belediye Başkanı Refik Yılmaz’a ziyarete giderler. Verdikleri dilekçede “İlçedeki tarihi yapılardan birinin, mübadele evi ve müze olarak kullanılmak üzere” derneğe tahsisi için talepte bulundular.

Sayın Çakmak yaptığı açıklamada “1923 yılında Girit ve Rumeli’den dedelerinin yaptığı göçlerin hikayesini, yarattığı sosyal – kültürel değişimleri anlatmak ve tarihi objeleri Mübadele Evi’nde koruma altına alarak, kültür değerlerine sahip çıkmak” istediklerini ifade etti. “Yüz yıllık makas, iki yüz yıllık halı, göçlerde kullanılan valizler ve sandıkları gibi birçok tarihi objelerin sergilenmek üzere hazır olduğunu, kültür ve turizm alanında ilçemizin gelişimine katkı sağlamak istiyoruz” dedi. Refik Yılmaz ise;

“Geçmişin emanetlerinin, geleceğe taşınması konusunda herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi, her kesimin kendi kültürünü koruması ve sahip çıkması gerektiğini” anlattı.

Bir üst satırda Refik Yılmazın son kurduğu cümle tamda dernekçilik anlayışının aslında bir ayrıştırmaya, belli kesimleri diğer insanlardan soyutlamaya uygun bir örnektir.

Kendi söylemleriyle Ahmet Çakmak Beyin “bizim lokalimiz de var dernek binamızda var” derken neden Gemlik Belediyesi’nin bu kadar para harcayarak ortaya çıkardığı bu binanın Sağlık Müzesi olmasına itirazını ve Mübadele Evi için ısrarına anlam veremiyoruz. Mübadele Evi için daha haşmetli, yine tarihi bir bina düşünülemez mi?

Bu binanın ismine Mübadele Evi dendiğinde, Doktor Seyfi’nin adının unutulacağını bir daha anılmayacağını yeni neslin bir daha hiç duymayacağının farkında mısınız? Amacınız unutturmak ise söylenecek bir şey kalmıyor zaten.

Peki, ne yapılabilir?

Devlet hastanesi yeni yerine geçtiğinden beri merkezde ücretsiz iğne bile yaptırılabilecek bir yer olmadığını bilmiyor musunuz? O kadar mı kopuksunuz halktan?

Üst giriş tarafı Doktor Seyfi’nin eşyalarının ve Gemlik’te hizmet etmiş vefat etmiş veya ileride vefat ettiğinde tüm doktorların anılarını taşıyan bir mikro müze, alt sahil girişine ise bir aşı evi yapıldığında halka daha dokunan bir proje olmaz mı sizce?

Eğer amaç halka dokunmaksa böyle değerlendirilmeli diye düşünüyorum.

Şimdi gelelim meclis üyelerine.

Sizi oraya takdir eden, yakıştıran, sizlere güvenip protokol veren bu halkın isteği yorumlarda, anketlerde belli.

Bunu bile bile göre göre nasıl onay vereceksiniz bu teklife. Sizden ricam haber altındaki yorumlara, anketlere bir daha bakmanız.

Hepiniz akıllı, vizyon sahibi bireylersiniz ki oradasınız karar mercisi olmuşsunuz.

Şunu bilin ki her imkanı olmayan vatandaşın belki de cebindeki son parayı gecenin bir köründe taksi masrafı olarak harcayıp ertesi gününü parasız geçirmesine sebep olabilirsiniz. Bir dakikada olsa siyaseti bir yana bırakıp bir de olaya bu taraftan bakın herkes sizin gibi imkan sahibi olmayabilir.

 

Son olarak benim ve Gemlik Halkı için önemli bir karar olacak bu karar.

Halkın fikrini bu kadar belli ettiği bir konuda Gemlik Belediyenin ve meclis üyelerinin nasıl bir reaksiyon alacağını çok merak ediyorum. Halkın fikirlerine kulaklarını mı tıkayacaklar yoksa halkın fikrini dinleyip sosyal belediyecilik anlayışını mı uygulayacaklar hep birlikte göreceğiz.

Alınacak her karara Serkan Kaynar olarak saygım sonsuz ama sizleri vereceğiniz bu tarihi kararda, Kios Tv ekibi ve Serkan Kaynar olarak yalnız bırakmayıp Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde Pazartesi günü yapılacak meclis toplantısında meraklı gözler ile sizleri izliyor olacağız.

Kalın sağlıcakla…

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir