Eklenme tarihi: 11/12/2023 – 14:55

Son güncellenme tarihi: 11/12/2023 – 14:55


         BEN NE DERSEM O

Değerli okurlarım,

Televizyonu açıp kanalları seyre dalan halk, bir sürü ciddi adam görüyor. Siyah takım elbiseleri, kravatlar, bir sürü koruma, isimlerinin önünde ne kadar önemli olduklarını vurgulayan uzmanlık alanları… Bu adamlar; devleti yönettiklerini belli eden şatafatlı mekânlarda, bir kürsünün arkasında, sahnede, meydanlarda konuşup dururlar. Ve halkımız bu ülkede siyaset çok ciddi bir iş, ne dedikleri anlaşılmıyor ama baksana, ne kadar çok siyasetçi konuşuyor, kim bilir ne ciddi konulardan söz edip, sorunları çözüyorlardır diye düşünüyor.

Ve fena halde yanılıyor.

Çünkü Ankara’da sahneye konulan bir tiyatro izlemektedir halkımız.

Ortada bir devlet, bir hükümet, bir bakanlar kurulu, bir sözcü ve çeşitli kurumlar yoktur. Görünenlerin hepsi rol gereği ordadırlar.

Oyunu sahneye koyan kişi tektir, kadiri- i mutlaktır. O ne derse o olur.

Öyle tartışma, müzakere falan gibi eski kavramlarla uğraşmaz hiç. Hiçbir imparatorlukta olmayan güç onun elindedir. Başkalarına ihtiyacı yoktur; onları sadece rol gereği sahnede kullanır. Hepsi esas oğlan için bir figürandır sadece…

Hadi sen başbakanlık oyna evladım der, hadi sen de başbakan yardımcısı ol; sen de hükümet sözcüsü. Hadi bakayım kravatlarınızı bağlayın, çıkın sahneye. Yalnız size ne dediysem o; zinhar sözlerimin dışına çıkmayın, mış gibi yaptığınızı unutmayın, kazara yanılır ya da nefsinize uyar, kendinizi bir şey zannederseniz alırım paçanızı aşağı. Aranızda rol değişikliği falan da yapamazsınız, ona göre. Hemen fiyakanızı bozar, oyundan atarım.

Unutmayın ben ne dersem o olur; kimin belediye başkanı olacağına, kimin vekil olacağına, kimin bakan olacağına, kimin dışarıda kalacağına ben karar veririm. Hatta kimin nerede oturacağına bile. Hadi bakalım sen geç şu köşke, sana da öteki köşkü bağışladım. Sana da üç beş yerden maaş bağlattım. Otur oturduğun yerde, şükret fazla sesini çıkartma. İtaat etmenin rahatlığıyla dilediğince yaşa…

Ben kim miyim? Ben halkım benim dediğim olur.

Şaka şaka halkı kim takar. Halka da bir rol verdim. Onlar da oynasınlar. Belediye meclis üyesini dahi seçtirmediğim halka belediye başkanı mı seçtireceğiım? Ya da milletvekili. Ben kime karar verirsem halkta tıpış tıpış gider benim karar verdiğime oy atıp demokrasi rolünü oynar.

Buna itiraz eden olursa bir sürü cezaevi yaptırdım, onları da orda ağırlarım.

Bu talimatları alan oyuncular çok iyi ezberledikleri rolleri oynamak için sahneye çıkar, sahibinin sesi gramofon şirketini hatırlatan bir gösteri sergilerler. Bu maskeli gösteride herkes mutludur.

Oysa temelde hepsinin repliği aynıdır:

Padişahım çok yaşa!

 

Eğitimci – Yazar

Soner Atabek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir