Eklenme tarihi: 18/04/2023 – 17:08

Son güncellenme tarihi: 18/04/2023 – 17:08


                        SEÇİM Mİ, GEÇİM Mİ?

Ülkemizde bir yandan Seçim heyecanı yaşanırken, diğer yandan da geçim sıkıntısı devam ediyor. Bunun yanı sıra deprem felaketiyle karşı karşıya kalan vatandaşlarımızın acısı ise gün geçtikçe daha da artıyor…

Değerli okurlarım;

Türkiye ekonomisi hızla hiperenflasyona sürüklenirken yayınlanan son iki araştırmanın sonuçları 10 vatandaştan 9’unun geçim sıkıntısı çektiğini ortaya koydu. Büyük zorluk yaşayanların oranı yüzde 37’yi buldu. Geçim sıkıntısı, belki de halkımızın en büyük sorunlarından biridir. Yüksek zam oranları, döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve pandemi döneminde başlayıp, devam eden ekonomik sıkıntılar, pek çok vatandaşımızın işsiz kalmasına neden oldu. Ev kiralarındaki fahiş artış ve zaruri ihtiyaçlara yapılan zamlarda eklenince ev geçindiren, insanlarımızın, çocuklarının eğitim, sağlık giderlerini istikbal etmek gibi temel gereksinimleri karşılamakta zorlanan insanlar, yaşamlarının en zorlu dönemlerinden geçiyorlar.

Diğer yandan, seçimlerle birlikte siyasi tartışmalar da artıyor. Adayların vaatleri, kampanyaları, Cumhurbaşkanı adaylarının seçim konuşmaları, insanların tercihlerini bir araya getiren unsurlar arasında yer alıyor. Ancak, bu süreçte adil bir seçim ortamının sağlanması, tüm adayların eşit şartlarda yarışması ve sonuçların şeffaf bir şekilde açıklanması çok önemlidir.

Değerli okurlarım;

Bu sıkıntıların üstüne, asrın felaketi olan depremi yaşadık. Bu felaket, pek çok insanımızın yaşamını yitirmesine sebep oldu. Geride kalanların ise, evsiz, engelli ve işsiz kalmasına neden oldu. Depremde hayatta kalanlar, şu anda yaşamlarını sürdürmek için acil yardıma ihtiyaçları devam ediyor.

Hükümetimiz, yerel yönetimlerimiz ve sivil toplum örgütlerimiz ile vatandaşlarımız bu insanlara yardım etmek için canla başla çalıştı, fakat bu seçim süreci, devreye girince, depremde evsiz, işsiz ve kimsesiz kalan insanlarımızı unutturmaya başladı. Depremde yaşanan sıkıntılar hala devam ediyorken bu seçim depremzedelerimize yapılan yardımlara gölge düşürmeye başladı.

Bu zorlu dönemde, ülke olarak birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekiyor. Geçim sıkıntısı çeken insanlarımızın yanında olmalı, seçimlerin adil ve şeffaf bir şekilde yapılması için çaba göstermeli, deprem felaketiyle karşı karşıya kalan vatandaşlarımıza yardımların devam etmesi için fedakarlığımızı sürdürmeliyiz. Ancak bu şekilde, bu zorlu süreçlerden geçen insanlarımızı bu dönemde, el ele vererek umutlarını kaybetmeden ayakta kalabileceklerini sağlamalıyız.

Gücümüzü hırlaşmak için değil, birleşmek, yardımlaşmak, el ele vermek için harcamalıyız diyor hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

Sevgiyle kalın

Hoşça kalın

Eğitimci Yazar – Soner Atabek

 

 

About Author

1 thought on “SEÇİM Mİ, GEÇİM Mİ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir