Bakan Özer, Azerbaycanlı mevkidaşını ağırladı

0

Eklenme tarihi: 16/03/2022 – 11:17

Son güncellenme tarihi: 16/03/2022 – 11:17


Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Azerbaycan Eğitim Bakanı Emin Amrullayev ile eğitim alanındaki iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldi.

ANKARA (İGFA) – MEB Tevfik İleri Salonu’nda gerçekleşen görüşmeye Bakan Yardımcıları Petek Aşkar, Sadri Şensoy ve Nazif Yılmaz; AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Hasan Ünsal, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim Topçu, Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Cemal Yıldız ile Azerbaycan heyeti katıldı. 

Bakan Özer,  toplantıda yaptığı konuşmada Azerbaycan Eğitim Bakanı Amrullayev ve heyetini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek Türkiye ile Azerbaycan arasında eğitime yönelik iş birliklerinin kapsam ve nitelik bakımından zenginleştiğini belirtti. 

Türkiye Maarif Vakfı ile imzalanan iş birliği protokolü ve ortak bir üniversite kurma çalışmalarıyla Türkiye’nin yükseköğretim alanındaki müktesebatının aktarımı için bir kapı aralandığını belirten Özer, “İş birliklerimiz arasında ayrı bir öneme sahip olduğunu düşündüğüm ‘Mesleki Eğitim Protokolü’nün yaşama geçirebilmesi için ‘Meslekî Eğitim Kurumu Yönetmeliğinin’ bir an önce imza altına alınmasıdır. Aynı zamanda her iki tarafın büyük emekleriyle artık onay aşamasına getirilmiş ‘Bakü Türk Eğitim Kurumları Yönetmeliğine’ ilişkin prosedürlerin de en kısa sürede tamamlanmasını beklemekteyiz.” dedi.

İki ülke arasındaki kültürel bağların daha da güçlenmesi amacıyla Azerbaycanlı öğretmen ve öğrencilerin Çanakkale Şehitler Abidesi’ni ziyaretlerinden son derece mutlu olduklarını dile getiren Özer, mayıs ya da haziran ayında Türk öğrencileri de buradan Azerbaycan’a büyük bir keyifle uğurlayacaklarını söyledi. 

Azerbaycan Eğitim Bakanı Emin Amrullayev ise Türkiye’de bulunmaktan mutlu olduğunu belirterek okul öncesi eğitimde yaşadıkları problemleri aktardı. İki ülke arasında eğitim alanındaki iş birliğini daha da geliştirmek istediklerini ifade eden Amrullayev, Bakan Özer’i en kısa zamanda ülkesinde ağırlamak istediklerini belirti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir