CHP Genel Başkan Yardımcısı Bursa’dan ‘zeytin ağacıma dokunma’ dedi

0

Eklenme tarihi: 16/03/2022 – 11:37

Son güncellenme tarihi: 16/03/2022 – 11:37


CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Bursa’nın Mudanya ilçesinde partililer ve üreticilerle birlikte İsmet İnönü Heykeli önünden “Zeytin ağacıma dokunma” konulu geniş katılımlı basın açıklaması yaptı.

BURSA (İGFA) – Muğla’nın Milas ilçesinden yapılan zeytin ağaçlarıyla ilgili açıklamalarının ikincisini Mudanya’da gerçekleştirdiklerini belirten CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Zeytin onurumuzdur, kıymetlimizdir” diyerek Danıştay’ın bu konuda kararını bir an evvel vermesini istedi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın 1 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe” tepki gösteren Öztunç, “Gerekirse 10 binlerle sahada ve zeytinliklerde olacağız. Ağaçlara dokundurtmayacağız” dedi.

Hükümetin Rusya-Ukrayna savaşını bahane ederek zeytinlik alanlara çökmek istediğini öne süren Ali Öztunç, “Durduk yerde, bir anda ne oldu da aklınıza zeytin ağacı geldi. Hazine’de para kalmayınca gözlerini buraya diktiler. Baştan sana bu yönetmelik madenci için çıkarılmış, yandaşa yönelik bir yönetmeliktir. Bir de zeytin üreticilerini kandırıyorlar. Üreticilere buradan sesleniyorum. Bu yönetmelik sizinle ilgili değil. Bu tamamen halk için değil, rant için çıkarılmış bir yönetmeliktir” diye konuştu.

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye de seslenen CHP’li Ali Öztunç, “Ey Erdoğan! Ey Bahçeli! Yasayı da, kasayı da, masayı da değiştirsen gidiyorsun. Artık bitti! Bu millet sizi değiştirecek. Gidiyor gitmekte olan, geliyor gelmekte olan” yorumunda bulundu.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca ve ev sahibi Mudanya İlçe Başkanı Ömer Aydın da yaptıkları açıklamalarda, söz konusu yönetmelikle zeytin ağacının ölüm fermanının imzalandığını belirterek, siyasi ömürlerinin ülkeyi talana yetmeyeceğini söyledi. Açıklamaya, CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın yanı sıra sivil toplum temsilcileri ve üretici kadınlarda katıldı.

Partililer daha sonra Gemlik Körfezi ve Marmara Denizi’ne tehdit oluşturan derin deniz deşarj sistemine karşı “Körfezime Dokunma” açıklaması için Gemlik ilçesine geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir