Tüpraş, Batman’da genç beyin arıyor

Eklenme tarihi: 21/03/2022 – 6:48

Son güncellenme tarihi: 21/03/2022 – 6:48


Tüpraş, “Teknoloji ve İnovasyonda Kadın Gücü Programı” kapsamında Batman Üniversitesi ile iş birliğini başlattı.

BATMAN (İGFA) – Özellikle kız öğrenciler olmak üzere üniversite öğrencilerinin girişimcilik alanında farkındalıklarını artırmayı, girişimcilik ekosisteminde daha aktif yer almalarını sağlamayı amaçlayan Tüpraş, ‘Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Gücü Programı’nı Batman Üniversitesi Batı Raman Kampüsünde ‘İnovasyon ve Girişimciliğin Temelleri Semineri’yle başlattı.

Programın birinci etabında, Tüpraş tarafından tüm öğrencilere yönelik olarak her akademik eğitim-öğretim döneminde, düzenlenecek seminerlerde yaratıcı düşünce, inovasyon ve girişimcilik araçları, Tüpraş’ta girişimcilik, girişimcilik ekosistemine ilişkin son gelişmeler paylaşılacak. İkinci etabında ise, değerlendirmelere göre seçilecek, 3. ve 4. sınıf lisans öğrencilerinden oluşan 40 kişilik bir gruba yoğunlaştırılmış girişimcilik eğitimleri verilecek. İçeriği Tüpraş tarafından üniversiteye özel hazırlanmış olan girişimcilik programının yüzde 60’ını kız öğrenciler oluşturacak. 

Öğrenciler, alacakları eğitimlerle problemleri ve ihtiyaçları anlayıp, bu doğrultuda bir ürün geliştirme yetkinliğini, ürettikleri çözümü potansiyel kullanıcı üzerinde deneyerek geliştirme yaklaşımını ve probleme çözüm geliştiren girişimci düşünce yapısını kazanacaklar. 

Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, Batman’daki iş birliğinden elde edeceğimiz tecrübelerle rafinerilerinin bulunduğu diğer illerde de yürüteceğimiz çalışmalarda bize yol göstereceğini söyledi. Programa katılan öğrencilerimizin, alacakları eğitimlerle iyi birer girişimci adayı olacağına inandığını kaydeden Yelmenoğlu, “Gençlerimizin edindikleri yaratıcı düşünme yöntemlerini ve girişimcilik deneyimini, bakış açılarına ve kariyerlerine yansıtarak, hayatlarına dokunmayı istiyoruz. Hedefimiz, beş yılda üniversitelerde yürüteceğimiz iş birlikleriyle 10 bin kız öğrenciye ulaşabilmek” dedi.

Üniversitelerde girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmayı, kız öğrenciler başta olmak üzere gençlerin teknoloji ve inovasyon ekosistemine erişimlerini kolaylaştırmayı hedefleyen şirket, önümüzdeki yıllarda Kocaeli, Kırıkkale, İstanbul ve İzmir’deki üniversitelerle iş birlikleriyle programı yaygınlaştırmayı hedefliyor.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir