Savunma Bakanları İstanbul’da buluştu

Eklenme tarihi: 09/04/2022 – 6:58

Son güncellenme tarihi: 09/04/2022 – 6:58


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ev sahipliğinde İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ve İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace üçlü toplantıda bir araya geldi.

İSTANBUL (İGFA) – Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan habere göre İstanbul’daki toplantının sonunda düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçen sene İtalya’nın Sicilya Adası’nda üç bakan olarak bir araya geldiklerini hatırlatırken, “Daha önce yaptığımız toplantılarda olduğu gibi bu toplantıda da son derece faydalı ve yapıcı sonuçlar elde ettik. Ülkelerimiz arasındaki savunma güvenlik konularının yanı sıra savunma sanayii, askeri eğitim iş birliği ile dünya ve bölgemizdeki son gelişmelere ilişkin karşılıklı görüş alışverişinde bulunma fırsatı bulduk. Tüm görüşmelerimizde aynı anlayış birliği içinde olduğumuzu büyük bir memnuniyetle müşahede ettik”  diye konuştu.

Görüşmelerde Ukrayna bağlamındaki gelişmelerin de ele alındığını aktaran Akar, “Ukrayna’nın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü konusunda hemfikir olduğumuzu bir kez daha karşılıklı görüşmelerle teyit ettik. Ukrayna’nın egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü de desteklediğimizi açıkça dile getirmeye devam ediyoruz. Şu anki durumu da yakinen takip ediyoruz. Ukrayna’daki son gelişmeler çerçevesinde daha fazla can kaybı olmaması, sivil kayıpların önlenmesi, insani durumun daha da kötüleşmemesi için bir an önce ateşkese ihtiyaç olduğunu da görüşmelerimizde ortaya koyduk. Bölgede huzur ve güvenin bir an önce tesisi ve buna bağlı olarak istikrarın sağlanabilmesi için ateşkesin şart olduğunu dile getiriyoruz. Ateşkesin sağlanmasıyla önümüzdeki dönemlerde diplomasi yolunun açılacağını ve diplomatik çalışmaların yapılabileceğini gündeme getirdik.”

İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ise önemli bir toplantıyı hayata geçirdiklerini belirtti. İttifak üyeleri arasında sürekli diyalog ve güçlü bir uyum gerektiren bir aşamada gerçekleştirdikleri görüşmenin NATO ortakları arasında bunu değerlendirme fırsatını temsil ettiğini belirten Bakan Guerini, “Mevkidaşım Hulusi Akar’a bizi bu harikulade ortamda ağırladığı için, Ben Wallace’a da ortak ajandamızda yer alan Ukrayna krizi başta olmak üzere pek çok önemli konuyu değerlendirme fırsatı için teşekkür ederim.” diye konuştu.

Ukrayna’daki gelişmelere de değinen Bakan Guerini, “Kramatorsk’a değinmeden geçmenin imkânsız olduğuna inanıyorum. Dramatik görüntüler ve sivil kayıplar söz konusu. Bana göre bu insanlığa karşı suçtur. Ukrayna’da yaşananlar her birimiz için büyük endişe kaynağıdır. Uluslararası toplumun, Rus saldırganlığına yanıtı hızlı, kararlı ve oy birliğiyle kınamak oldu. Ukrayna’nın direnişini desteklemeye devam etmeliyiz. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü korumak için uluslararası hukuk çerçevesinde desteğimizi sürdürmeliyiz.   Mevkidaşlarıma ülkelerinin bu yöndeki çabaları için teşekkür etmek istiyorum. Hulusi Akar vasıtasıyla Türkiye’ye son haftalarda bu yönde gerçekleştirdiği çabaları için teşekkür etmek istiyorum” dedi.
 
Görüşmede Akdeniz’in istikrarı için önemli olan Libya başta olmak üzere diğer konuları da ele aldıklarını ifade eden Bakan Guerini, Libya’daki sorunlara kalıcı, etkili ve geniş kapsamlı çözümün önemine değindi.
 
Libya’da olumlu gelişmeleri desteklemek üzere her türlü iş birliği ve koordinasyon yollarını bulmaya odaklandıklarını vurgulayan Bakan Guerini, “Türkiye, İtalya ve Birleşik Krallık Atlantik İttifakı’nın önemli üyeleridir. Bu çalışma topluluğunun İttifak için de önemli bir araç olduğuna inanıyorum. Türkiye, Birleşik Krallık ve İtalya beraber istikrar ve barış yararına önemli roller oynayabilir. Bu akşamki görüşmeden de güçlenmiş bir iş birliği ruhu çıkıyor.”
 
İNGİLTERE SAVUNMA BAKANI BEN WALLACE
 
Toplantıda konuşan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace de NATO üyesi üç ülke olarak dayanışma toplantısı gerçekleştirdiklerini belirtti. Ukrayna konusunda NATO’nun pozisyonunu tamamen desteklediklerini ifade eden Bakan Wallace, “Ukrayna’nın egemenliği, özgürlüğü ve toprak bütünlüğünün korunması ve saygı duyulması konularında hemfikiriz” diye konuştu.
 
Ukrayna’da savaş suçlarını da içeren sivil nüfusa ve altyapıya yönelik saldırıları kınama konusunda birlik olduklarını aktaran Bakan Wallace, “Montrö’nün uygulanmasını sağlayarak Karadeniz’in sadece sınırı olan ülkeler değil tüm ülkeler için güvenli ve özgür bir yer olması açısından Karadeniz’in koruyucusu Türkiye’nin rolünün farkındayız.” dedi.
 
Bakan Wallace, gelecekte pek çok fırsat açacak yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydederek bir sonraki üçlü görüşmeyi dört gözle beklediğini aktardı.
 
Görüşmede Libya’da kalıcı istikrarın sağlanması konusunu da ele aldıklarını belirten Bakan Wallace, tarihi eskiye uzanan ülkeler olarak Libya’nın kalkınması için yardım ettiklerini dile getirdi.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir