Rize’ye üç Bilim ve Sanat Merkezi daha kurulacak

Eklenme tarihi: 01/04/2022 – 14:38

Son güncellenme tarihi: 01/04/2022 – 14:38


Rize İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı’na katılan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022 yılında 53 milyon olan eğitim yatırımları bütçesine 275 milyon lira ilave yaptıklarını belirterek “Rize’nin eğitim yatırım bütçesini 328 milyon liraya çıkarmış oluyoruz.” dedi.

RİZE (İGFA) – Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Rize Valiliğinde düzenlenen il değerlendirme toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Rize’de eğitimin geldiği durumun çok sevindirici olduğunu ifade etti.

Rize’nin fiziksel altyapısının büyük oranda tamamlandığını ve çok önemli projelerin gerçekleştirdiğini vurgulayan Özer, okul öncesinden orta öğretime vatandaşın nitelikli eğitim alması ile ilgili çok önemli yatırımların hayata geçirildiğini aktardı.

Mevcut durumu daha iyi noktaya taşıyabilmek ve kaliteyi artırmakla ilgili ihtiyaçların belirlenmesi için çalıştıklarına dikkati çeken Bakan Özer, Türkiye’de 52 mesleki teknik eğitimde araştırma geliştirme merkezi bulunduğunu, 53’üncüsünü de Rize’ye kuracaklarını dile getirdi. Özer, Bakanlık olarak okul öncesi eğitime erişimi arttırmak için çalıştıklarını anlattı.

Eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranlarında çok ciddi artış olmasına rağmen, şu andaki gelişim alanı olarak okul öncesi eğitimin önlerinde durduğunu ifade eden Bakan Özer, “Bakanlık olarak hedefimiz, bu alandaki okullaşma oranımızı tüm Türkiye’de arttırmak ve OECD ortalamalarına yaklaştırmak. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi, bu kapsamda 2022 yılında 3 bin yeni anaokulu, 40 bin yeni ana sınıfı yapacağız. Bu çalışmaları tüm illerimizde yaygınlaştırıyoruz. Aslında Rize’nin okul öncesi eğitimde geldiği nokta da çok iyi…  Hemen hemen tüm merkezî ilçelerdeki ihtiyaçlarını karşılamış ama 3 yeni anaokuluna daha ihtiyacı var. Bu kapsamda üç yeni anaokulumuzu Rize’mize, inşallah, kazandıracağız” dedi.

Öte yandan Rize’ye üç Bilim ve Sanat Merkezi daha kurulacağını müjdeleyen Bakan Özer, çok az sayıda ilde yapılan özel eğitim kampüsünün kurulacağını kaydetti. Bakan Özer, özel eğitim birimlerinin tamamını içinde barındıran bir kampüs olacağına dikkati çekerek, “Okul öncesi anaokulunun, özel eğitim uygulama okulunun, üçüncü kademedeki okulların, ilk, orta ve lisenin olduğu, özel eğitim mesleki okulunun olduğu, aynı zamanda özel eğitim öğrencileri eğitim alırken onları bekleyen vatandaşların da eğitim alabileceği, halk eğitim kurslarından yararlanabileceği mekânların olduğu kompleks… Rize’mize 2022 yılı içinde bir özel eğitim kampüsünü kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir