Manisa’da gübre dağıtımı devam ediyor

Eklenme tarihi: 06/04/2022 – 7:08

Son güncellenme tarihi: 06/04/2022 – 7:08


Manisa’daki tarımsal üretimin desteklenmesi ve yıllık olarak yetiştirilen ürünlerde verim artışına katkıda bulunmak amacıyla Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Gübre Dağıtım Projesi’ kapsamında Kırkağaç, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçelerindeki üreticilere 27 bin 600 kilogram gübre dağıtıldı.

MANİSA (İGFA)- Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün Manisa’daki tarımsal üretime destek olmak amacıyla açıkladığı 3 milyon 122 bin liralık destek paketi kapsamındaki 291 ton gübre üreticilere dağıtılmaya devam ediyor. Bu kapsamda Kırkağaç ilçesinde düzenlenen törenle Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 75 hibe desteği verdiği gübreler teslim edildi. Yüzde 33 azotlu kimyevi gübrelerin dağıtım törenine Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmaz Usta, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ünal Kıykaç, MHP İlçe Başkanı Halil Boğaz, Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Emin Özarı, Kırkağaç Tarım Orman Müdürü Cihan Doğan, Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürü Fahri Dinçer ve üreticiler katıldı.
 
11 bin 900 kilogram gübrenin Kırkağaç’ta üreticiyle buluştuğu törende konuşan Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmaz Usta, “Tarım ve çiftçinin ne kadar önemli olduğunu virüs ve savaş ortamı bir kez daha gösterdi. Paranız olsa bile üretmeden bu işin olmayacağını herkes gördü. Türkiye ithal ettiği buğdayın yüzde 60’ını Rusya ve Ukrayna’dan alıyor. Aldığı buğdayın bir kısmını da un ve makarna olarak işleyip, yurtdışına ihraç ediyordu. Son birkaç aydır buğday ve diğer emtiaların fiyat artışları görünce biz de hızla reaksiyon gösterip gübre desteğinde bulunalım istedik. Gübre fiyatları da çok yükseldi. Bu projeyi önce buğday üreticileri için düşündük. Çünkü buğday da çok ciddi bir kriz bekliyorduk. Arkasından gelen talepler üzerine arpa, yulaf ve yem bitkisi üretimini de dahil ettik. Manisa Büyükşehir Belediye’miz 3 milyon 122 bin lirayı peşin ödeyerek gübreleri tedarik etti. 30 dönümden az arazisi olan ve temel gıda teminine yönelik ürünler üreten küçük çiftçilerimizin yararlanabildiği projemiz kapsamında gübreleri üreticilerimize dağıtmaya başladık. Zeytin üreticileri ve üzüm üreticilerinin de talebi oldu ama bu dar zamanda 15 günlük sürede tüm taleplere yetişebilecek zaman ve bütçe oluşturmak neredeyse imkansız.  Bizim amacımız bir nebze de olsa ürünlerdeki verim artışına katkıda bulunmak. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün sizlere selamlarını iletiyor, aldığınız gübrelerin tarlanızda verim olmasını diliyorum” diye konuştu.  

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir