Bursa’nın gururu Türkiye şampiyonları

Eklenme tarihi: 21/03/2022 – 8:18

Son güncellenme tarihi: 21/03/2022 – 8:18


Karacabey’de bir okulda bilişim teknolojileri öğretmeni olan Ali Sümer ve öğrencileri Scracth Cup turnuvasında Türkiye 1.’si oldu.

RAMAZAN ACAR / BURSADA BUGÜN (BURSA İGFA)
Karacabey’de bilişim teknolojileri öğretmenliği yapan Ali Sümer ve öğrencileri Ahmet Burak Burç, Doruk Uyanık ve İlter Durgun, QNB Finansbank ve Habitat Derneği iş birliğiyle düzenlenen Scracth Cup 2022 Turnuvasında Türkiye şampiyonu oldu. Konuyla alakalı Bursada Bugün’e açıklamalarda bulunan Ali Sümer öğrencileriyle gurur duyduğunu ve çok çalışarak bu ödülü aldıklarını söyledi.

Scratch Cup nedir?

Qnb Finansbank ve Habitat Derneği çözüm ortaklığında düzenlenen, 8-14 yaş arası öğrencilerin, Scratch 3.0 üzerinden yarışma temasına uygun olan oyunlarını geliştirmelerini yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini kullanmalarını amaçlayan Türkiye’nin bilişim ve teknoloji alanında ki en prestijli yarışmalarından biri Teknofest gibi. Bu yıl Scratch Cup teması ‘Doğayı Kurtarma’ temalıydı.

Scratch nedir?
Scratch, ABD’de bulunan MIT’in (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) geliştirdiği, 8-16 yaş arası çocukların kullanımına göre tasarlanmış bir programlama dilidir. Geleneksel programlama dillerinin aksine kullanıcı, blok tabanlı bir programlama dilidir. Mili Eğitim müfredatına da uygun olduğundan Türkiye’nin en iyi özel okulları ve devlet okulları bu programlama diline önem vermektedir.

Scratch Cup 2022 süreci nasıldı?

Scratch Cup’a okullarından 3 farklı takım ile katıldıklarını söyleyen Sümer, “3 gruptaki öğrencilerimiz de çok güzel projeler ürettiler. Hepsinin gözlerinden öpüyorum. Kazanan grubumdaki öğrencilerimden bahsetmek istiyorum. Okulumuzun 6. Sınıf kademesinde okuyan 3 farklı sınıftaki öğrenciyi bir grupta birleştirdim ve öğrencilerim birbiriyle çok güzel bir uyum içinde çalışarak Dünya Koruyucusu Kedi oyunu tasarladılar. Bu süreçte bizi destekleyen Sayın Ömer Özkocaman’a ve yardımlarını esirgemeyen müdür ve müdür yardımcılarımıza da teşekkür ederiz. Ayrıca şunu belirtmek istiyorum ki Scratch Cup 2022 ile bu yarışmada ki Bursa’nın ilk kupasını almanın da gururunu yaşıyoruz.  Karacabey ilçesinin adını bu yarışma da duyurmak bizim için çok özeldi, son olarak finalde çok güçlü ve köklü okulların çok iyi projeleri vardı onları da tebrik ederiz fakat çok istediğimiz ve çok çalıştığımız için şampiyonluk bizim kupa bizim” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir