Bursa’da Nevruz coşkusu

Eklenme tarihi: 21/03/2022 – 12:48

Son güncellenme tarihi: 21/03/2022 – 12:48


Bursa’nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi nedeniyle bu yıl çok daha büyük bir önem taşıyan Nevruz Bayramı kutlamaları coşkuyla başladı.

BURSA (İGFA) – Yeni yılın başlangıcı, doğanın uyanışı ve Türklerin Ergenekon’dan çıkışının yıldönümü olarak kutlanan Nevruz Bayramı, Bursa’da coşkuyla başladı.

Nevruz Bayramı Kutlama Komitesi tarafından Atatürk Anıtı’nı çelik sunulmasıyla start alan kutlamalar kapsamında, makamında ziyaret edilen Vali Yakup Canbolat’a komite üyeleri tarafından semeni hediye edildi.

Kutlama komitesi adına söz alan Türk Ocakları Bursa Şube Başkanı Prof.Dr. Selçuk Kırlı, bu yıl yakılan Nevruz ateşinin bütün Türk dünyasında birlik ve beraberliğe vesile olmasını diledi. Vali Canbolat da kutlama ifadelerini kullanarak, Nevruz’un tüm dünyaya barış getirmesi temennisinde bulundu.

Mehter takımının marşlarıyla coşkunun tavan yaptığı yürüyüş, Uzun Çarşı, Kapalı Çarşı ve Cumhuriyet Caddesi’nin ardından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda tamamlandı. Meydandaki törende Nevruz Bayramı Kutlama Komitesi adına söz alan Azerbaycan Kültür Derneği Başkanı Handan Askeran Ton, 17 yıl önce Türkiye’de ilk kez 16 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek yaktığı Nevruz ateşinin bugün ülkenin her yanına yayılmış olmasının gururunu yaşadıklarını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Süleyman Çelik de Nevruz’un ‘toprağın uyanışı, baharın müjdecisi, kardeşliğin ve dostluğun sembolü’ olduğunu hatırlattı. Nevruz’un Osmanlı devrinde dinî bayramlar dışında önemle idrak edilen bir etkinlik olduğunu ifade eden Çelik, Büyükşehir Belediyesi olarak, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Bursa’yı bu unvana layık ayrıcalıklı etkinliklerle dünya vitrinine çıkartacağız” dedi.

Konuşmaların ardından demir dövme ve ateş üzerinden atlama ile devam eden etkinlikler halk oyunları gösterileri ile sona erdi.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir