İzmir Çiğlili kadınlar ses yükseltti: İstanbul Sözleşmesi geri gelmeli

Eklenme tarihi: 23/03/2022 – 9:08

Son güncellenme tarihi: 23/03/2022 – 9:08


Çiğli Belediyesi, kadınların hukuki ve sosyal anlamda maruz kaldığı ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına destek olmak amacıyla Çiğli Kadın Buluşması etkinliğine ev sahipliği yaptı.

İZMİR (İGFA)- Kadınların toplumsal hayatın her alanında güçlü bir şekilde yer alması adına çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Kadının güçlü olduğu yerde çocuk da, erkek de güçlü olur. Dolayısıyla bir toplum gelişmek istiyorsa, bir kent ilerlemek istiyorsa o kentteki kadınların güçlü olması gerekiyor. 2019 yılında göreve geldikten sonra ilk iş olarak Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğümüzü kurduk. İki buçuk yıldır ciddi çalışmalar yaptık. En son 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde 4 katlı ve tam donanımlı Kadın Yaşam Merkezimizin açılışını yaptık. Kadınlara ve çocuklara yönelik hayata geçirilecek tüm hizmet ve projeler burada tek bir çatı altında yürütülecek. Hizmetlerimizin yanı sıra yaşam merkezimizde görev alacak avukat, sosyolog ve psikolog arkadaşlarımız talepte bulunan kadınlara uzmanlıkları doğrultusunda destek verecek. Yaşam merkezimizin kapıları tüm kadınlara sonuna kadar açık. Meslek eğitimlerimize katılarak mesleki yeterlilik sertifikalarını alan kadınlara Atatürk Organize Sanayi ve Kooperatifimiz üzerinden iş imkanı da sunacağız. Kadınlar ne kadar güçlü olursa Çiğli de o kadar güçlü olur” ifadelerini kullandı.

“AİLE SİGORTASI NEFES ALDIRACAK” 

CHP iktidarında hayata geçirilecek Aile Sigortası uygulaması hakkında bilgi veren Sevda Erdan Kılıç, “İktidara geldiğimizde başlatacağımız Aile Sigortası uygulaması ile devletin yapacağı yardım direk kadınların hesabına yatırılacak. Nereye harcayacaklarına kadınlar karar verecek. O ailede okuyan çocuk mu var? Eğitim hayatını devlet karşılayacak. Ya da işsiz genç mi var? İşe alımlarda o ailedeki gence öncelik tanınacak. Bunun yanında yaşlı bakım aylığı ya da engelli bakım aylığı alan ailelerden o ücretler kesilmeyecek. O aile devamlı takip edilecek, o genç yahut kadın işe girmişse destek o aileden alınıp başka ihtiyaç sahibi bir aileye verilecek.

Ama bu projenin gerçekleşmesi için karabasan gibi üzerimize çöken iktidardan el birliğiyle kurtulmamız lazım. Biz CHP ve Millet İttifakı olarak hiçbir kadının yatağa aç girmesini, şiddete, tacize, tecavüze uğramasını istemiyoruz. Hiçbir devlet kurumunun da bunu normal görmesini ve cezasız kapatmasını da istemiyoruz. İstanbul Sözleşmesi tek adam imzası ile geriye çekildi. Aile birliğine karşı olması ve kadının bir sözü ile kocasının hapse atılacağı söylemleriyle kara propaganda yaptılar. Söylenenlerin aksine bu sözleşme ülkemizdeki kadınları her türlü şiddetten korumayı hedefliyordu. İktidara geldiğimizde ilk iş olarak İstanbul Sözleşmesini tekrar yürürlüğe koyacağız” diye konuştu.

“KADIN-ERKEN EŞİTLİĞİ İÇSELLEŞTİRİLMELİ”

Kadın erkek eşitliğinin içselleştirilmesinin toplumun gelişmesi açısından elzem olduğunu ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel,  “Mümkün olduğu kadar ev kadınları ile bir araya gelerek kendimizi anlatmak istiyoruz. Çünkü biz kendimizi anlatmaz ve ifade etmezsek başkaları bizi farklı şekilde anlatıyor ve ön yargılar oluşuyor. Ülkemizin birçok sorunu var. Bunların başında ekonomi ve işsizlik geliyor. En az bunlar kadar önemli bir konuda kadınların karşı karşıya olduğu sorunlardır. Son 20 yılda kadına karşı bakış açısındaki sakatlıktan dolayı kadının toplumdaki yeri her geçen gün kötüye gidiyor. Kadına değer verilmesi, hak ettiği değeri alması, hak ettiği yerde olması gibi bir takım ifadeler var. Bunu kadınlara yapılmış bir haksızlık olarak görüyorum. Bizim hayata bakış açımızda kadının değer verilmeye ihtiyacı yok. Çünkü kadın ve erkek eşit varlıklardır. Erkeğin herhangi bir konuda kadınlardan bir üstünlüğü yok. Aksine kadınlar çok yönlü düşünme anlamında erkeklere nazaran daha ilerideler” diye konuştu.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir