İstanbul ‘2036 Olimpiyatı’nı istiyor

Eklenme tarihi: 25/03/2022 – 6:10

Son güncellenme tarihi: 25/03/2022 – 6:10


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un 2036 olimpiyat ve paralimpik oyunlarına ev sahipliği yapma talebi kapsamında, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ile bir araya geldi.

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul’un ‘2036 Olimpiyat Oyunları’ ve ‘Paralimpik Oyunları’na talip olduğu irade beyanını 13 Temmuz 2021’de açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu kapsamda İsviçre’nin Lozan kentinde bir dizi temasta bulundu.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı ve IOC üyesi Uğur Erdener’in de katıldığı görüşme, IOC’nin merkezinin bulunduğu İsviçre’nin Lozan kentinde gerçekleştirildi.

Görüşme öncesinde IOC Müzesi’ni gezen Başkan İmamoğlu, konuyla ilgili ilk değerlendirmesini de müze binasına yakın bir noktada yanan olimpiyat ateşi önünde yaptı.

Başkan İmamoğlu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada atılan adımın İstanbul şehri adına önemli olduğunun altını çizerek, “Milletçe bu işi başarmamız gerektiğini biliyoruz. Olimpiyat halkaları, dünyanın kucaklaşmasını simgeler. Dünyanın kucaklaşması için, milletçe en sıkı kucaklaşmaya da ihtiyacımız var. Bunu başardığımız takdirde, belki de tarihin en önemli olimpiyatını İstanbul’da yapacağız” dedi.

“Kesinlikle İstanbul’un her koşulda kazanacağı bir yolculuk” diyen İmamoğlu, “Bundan sonraki her anını, sadece ben ve ekibim değil, İstanbul halkı ve bütün idareciler, bütün siyasiler, Ankara’sından Edirne’sine, Kars’ına varıncaya kadar bütün Türkiye’nin takip etmesini diliyor ve istiyorum. Başaracağız” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir