Adana’da 23. perde açıldı… Bu yılki ödül Zihni Göktay’ın

Eklenme tarihi: 28/03/2022 – 7:59

Son güncellenme tarihi: 28/03/2022 – 7:59


Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları iş birliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde 23’üncü kez açılışını yaptı. Yaşam Boyu Başarı Ödülü bu yıl Zihni Göktay’a verildi.

ADANA (İGFA) – 23. Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin açılışı dünya çapında 400’e yakın sahne alan İspanya’dan Orthemis Orkestrası’nın sürprizlerle dolu klasik müzik performansı ile gerçekleşti.

Açılışta konuşan Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, bu yıl festivalin gerçek mekanları olan tiyatro salonlarında birbirinden değerli sanatçılar başta Adanalı hemşehrilerimiz olmak üzere Adana’daki tüm tiyatro severlerle buluşacağını kaydetti.  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ise, Türkiye’nin değil dünyanın en uzun soluklu festivallerinden biri olduğunu kaydederek, “23 yıldır yerli ve yabancı tiyatro gruplarını Adana’da Adanalı ve Türkiye’nin diğer illerinden gelen sanatseverlerle buluşturan festivalimiz Adana’mız için çok önemli bir etkinlik haline geldi. Artık boyutu, ünü uluslararası alana da ulaştı. Neredeyse bir ay boyunca hatta bu sene bir ayı da geçecek süre boyunca Adana’da tiyatroyla dolu günler yaşayacağız. Sanatın, birleştirici ve iyileştirici gücüne inanarak festivalin hepimize iyi gelmesini diliyorum” dedi.

YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ ZİHNİ GÖKTAY’IN

Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana her yıl verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nün bu yılki sahibi duayen sanatçı Zihni Göktay oldu. Göktay, ödülünü Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın elinden aldı.

Sabancı Vakfı’na teşekkür eden Zihni Göktay, “Adana seyircisine bayılırım. Festivaller şehrine ve Adanalılara her festival yakışıyor Sakıp Sabancı’nın vasiyetinden sonra ödülün bana verilmesi çok mutluluk verici. Nice festivallerde buluşmak üzere” dedi.

Bu arada Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, bu yıl yurt dışından 3, Türkiye’den ise 19 tiyatronun katılımı ile toplam 22 farklı oyuna ev sahipliği yapacak.

Festival sahnesi İspanya’dan Orthemis Orkestrası’nın yanı sıra Sri Lanka’dan “Aşk ve Karantina” ve Gürcistan’dan “Oyun Sonu” oyunlarını ağırlayacak.

Sabancı Oda Tiyatrosu’nda ise Bu Yapım “Uyandığımda Sesim Yoktu”, Agora Tiyatrosu “İdam Mahkumu”, Perde Sanat Tiyatrosu “Thom Pain – Hiçbir Şey” ve Kadro Pa “Macbeth Mutfakta” oyunları sahne alacak.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir