Çanakkale kahramanlarının hikâyeleri belgeselleştirdi

0

Eklenme tarihi: 18/03/2022 – 14:13

Son güncellenme tarihi: 18/03/2022 – 14:13


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’nci yıl dönümü dolayısıyla “Çanakkale’de Destan Yazan Kahramanlarımızın Unutulmaz Hikayeleri” adlı belgesel serisi hazırlandı.

ANKARA (İGFA) – İletişim Başkanlığı, Çanakkale kahramanlarının hikâyelerini belgeselleştirdi. Çanakkale Zaferi’nin bilinmeyen kahramanlarının hikâyeleri, canlarını hiçe sayarak verdikleri mücadele anlatıldığı belgesel serisinde sadece savaşmak için köyünden dışarı çıkan çocukların, mektebini yarıda bırakmış genç talebelerin, şifa olmaya giden sağlıkçıların, tabur imamlarının, canı pahasına tabyasını terk etmeyen topçuların, ömrünü cephelerde Mehmetçiğe kumandanlık etmeye adayan paşaların hikâyeleri aktarıldı.

“Bir Hilal Uğruna Çanakkale” genel başlığı altında; “Ateşin İçinden Geçenler: Çanakkale Savaşı’nda Susmayan Tabyalar ve Kahraman Topçular”, “Kalemı̇ni Toprağa Gömenler: Çanakkale Savaşında Mektepliler”, “Savaşın Kaderı̇nı̇ Değiştı̇renler: Çanakkale’de Askeri Zeka ve Osmanlı Kumandanı Cevat Paşa”, “Sı̇perlerı̇ Dolduran Dualar: Çanakkale Savaşı’nda Tabur İmamları”, “Yaraları Saranlar: Çanakkale Savaşında Hilal-i Ahmer Cemiyeti ve Sağlıkçılar” ve “Tarı̇he Not Düşenler: Çanakkale Savaşı Hatıratları ve Münim Mustafa” olmak üzere 6 bölümden oluşan söz konusu belgesel serisi bugün, TRT Belgesel’de ve İletişim Başkanlığının sosyal medya hesaplarında yayımlanacak.

Öte yandan İletişim Başkanlığı tarafından “1915-1916 Basında Çanakkale Zaferi” adlı kitap hazırlandı. Söz konusu kitapta, Çanakkale Zaferi ile ilgili ulusal ve uluslararası basında yayımlanan binlerce eşsiz belge, haber, fotoğraf, yorum ve karikatür bir araya getirildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Çanakkale Zaferi’nin, bir milletin yalnızca fedakârlığıyla değil, zekâsıyla, disipliniyle, çalışkanlığıyla, stratejik aklıyla kazanılmış bir zafer olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir