Zafer Müzesi restore ediliyor

0

Eklenme tarihi: 19/03/2022 – 6:50

Son güncellenme tarihi: 19/03/2022 – 6:50


Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Kahraman Komutanlarımızın Batı Cephesi Karargahı olarak kullandığı Afyon’un tarihine ışık tutan bina restore ediliyor. Afyon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılında karargah olarak kullanılan tarihi bina aslına uygun olarak günümüz hayatına kazandırılacak …..

İsteniş Hakan TÜPLEK (AYFONKARAHİSAR İGFA)- Afyonkarahisar’ın sembol tarihi binalarından Zafer Müzesi restore ediliyor. Anıtpark karşısında yer alan tarihi bina yapım tarihi 1913 yılından bu yana Afyon’un tarihine şahitlik ediyor. Bugün Zafer Müzesi olarak kullanılan bina ilk yıllarında belediye binası olarak kullanılmaya başlandı. Ermeni inşaat ustaları tarafından yapılan bina mimari açıdan da eşsiz özellikleri bünyesinde barındırıyor.

TARİHİ BİNA ASLINA UYGUN RESTORE EDİLİYOR

Yıpranmış olan binada bulunan 18 oda, büyük salon, toplantı salonu, antre gibi bölümler ile çatı kısmı aslına uygun olarak Türk inşaat ustaları tarafından restore ediliyor. Binaya yapılan restorasyon Afyon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100 Yılında olması sebebiyle daha da önem kazanıyor. Daha öncede restorasyon çalışması yapılmış olan binada Kurtuluş Savaşı döneminden kalma paha biçilmez eserler 1995 yılından bu yana sergileniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir