Eklenme tarihi: 13/04/2021 – 16:07

Son güncellenme tarihi: 13/04/2021 – 16:07


Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı canlı yayında açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan yeni kısıtlama kararlarını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin ramazan ayında uygulanacak koronavirüs tedbirleri gündemiyle toplanmasının ardından Erdoğan, alınan kararlara dair açıklama yaptı.

Ramazan Ayında alınan yeni kurallar şu şekilde:

Ramazan Ayının ilk 2 haftasında kısmi kapanma uygulamasına geçiliyor.

Haftasonu sokağa çıkma yasakları devam ederken hafta içi sokağa çıkma yasakları saat 19:00 – 05:00 arası olarak güncellendi.

Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecektir.

65 yaş üstü ve 18 yaş altı şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlaması yeniden getirildi.

Kamu’da saat 16:00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak, hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.

Şartları uygun olan özel sektör firmaları da bu yönde teşfik edilecek.

Eğitimde sınav sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecek.

Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu vb. faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verilecek.

Lokanta ve benzeri işletmeler ise ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel al hizmeti ile çalışmalarını yürütecek.

Düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul vb. bütün toplantılar ile kapalı alanda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenmiştir.

Oteller sadece kendi müşterileri ile sınırlandırılmış şekilde hizmet verebilecek, sahte rezervasyon vb. hilelere göz yumulmayacaktır.

Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar vb. organizasyonlar gerçekleştirilemeyecektir.

Konuyla ilgili diğer ayrıntılar İçişleri Bakanlığımızca bu gece yayımlanacak genelgeyle duyurulacak, uygulama da yarın akşam saati itibarıyla başlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir