“UYAN ÜLKEM UYAN, BAŞIMIZA NELER GELDİ.”

Eklenme tarihi: 27/02/2023 – 18:46

Son güncellenme tarihi: 27/02/2023 – 18:48


“UYAN ÜLKEM UYAN,

   BAŞIMIZA NELER GELDİ.”

 

‘Maraş’tan bir haber geldi’ yıkıldı evler, ocaklar söndü. Kimi uykular depremle bölündü. Kimi uykular sonsuzluğa uzadı. Kalanlar uyuyanlara feryatlar, ağıtlar yakarak seslendi.

‘’Uyan ülkem uyan başımıza neler geldi.’’

Uzun zamandır yazamadım deprem ile ilgili… Elim gitmedi, dilim varmadı. Tam manasıyla kaosa uyandık 6 Şubat 2023 Pazartesi sabahına…

Milletçe ağladık, feryatlarımız göğe yükseldi. Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce ne varsa yapmaya çalıştık. Yapmaya da devam ediyoruz, edeceğiz.

Karıncanın İbrahim a.s.‘ın ateşine su taşıması misali… kimisi ateşe su taşıdı, kimisi odun. Ülkem akın akın yıkılan 10 şehrimize koştu, yardımlarıyla ağıtlarıyla bir oldu. Sel oldu aktı.

Bu günler birlik olma günüdür. Yaraların birlikte sarılma günüdür.

Bu dönemde tarafını iyilikten yana kullanmayanları da gördük. Bu birlikteliğe, bu vatan sevgisine ihanet etmek isteyenler, kiralara zam yapıyor. Zaruri ihtiyaçların fiyatlarını yükseltiyor. Nakliye ücretlerini fahiş fiyatlara çekiyor.

Deprem üzerinden birkaç günlük dünya için şahsi menfaatler elde etmeye çalışmak, devletimizi ve milletimizi aciz göstermek, provokatif hareketlerde bulunmak insanlık dışıdır. Elbette acımız tarif edilemez büyüklükte, sözlerin kifayetsiz kaldığı zamandayız. Eğer bir şeyler söyleyeceksen, al notunu ve vaktini bekle. Varsa bir hesap, önüne kâğıdı koyarsın. Acılar inince hesabını sorarsın. Ne söyleyeceksen söylersin.

Şimdi yaraların sarılma, acıların dindirilme, devletimize ve milletimize sahip çıkma günüdür.

Bunların hepsi karakter meselesidir. İşte bu deprem ülkemizin karakterini, vicdanını ortaya koyup gösterdi. Şükürler olsun ki; bu yüce Türk milleti hayırda, yardımlaşmada, birlik ve beraberlikte sınavı en güzel şekilde verdi ve vermeye de devam ediyor. Bu yüce Türk milletini aşağılamaya kötü göstermeye çalışan şirk- et mensupları nefret tohumları ekmede başarılı olamıyor ve olamayacak da. Çok şükür.

Bu necip Türk milleti çok büyük erdem ve olgunluğa sahip olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Akın akın yardımlar, akın akın insan seli, 10 ilimize yöneldi. İşte biz buyuz. Bizi biz yapan birlik ve beraberlik ruhudur.

Teşekkürler Türkiye’m

Teşekkürler necip Türk milleti.

 

Eğitimci – Yazar Soner Atabek

 

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir