Tübitak projeleri Bursa Bölge ödülleri verildi

Eklenme tarihi: 31/03/2022 – 13:01

Son güncellenme tarihi: 31/03/2022 – 13:01


Tübitak 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Bursa Bölge Yarışmasında ödüller sahibini buldu.

BURSA (İGFA) – Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezinde gerçekleştirilen TÜBİTAK 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Bursa Bölge yarışmasında ödüller sahibini buldu.

Ödül törenine Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, TÜBİTAK Bursa Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Özkan, Çanakkale İl Millî Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Balıkesir İl Millî Eğitim Müdürü Ali Tatlı, TÜBİTAK Bursa Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Şehnaz Baltacı, Millî Eğitim Şube Müdürleri, öğrenciler ve danışman öğretmenleri ile davetliler katıldı. Bursa Bölgesine bu yıl başvuru yapan 667 proje arasından 101 tanesi bölge sergisine davet edildi. Yarışma, Biyoloji, Fizik, Tarih, Coğrafya, Kimya, Teknoloji Tasarım, Yazılım, Değerler Eğitimi, Matematik ve Türkçe olmak üzere 10 ana alanda düzenlendi.
 
TÜBİTAK Bursa Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Özkan, TÜBİTAK tarafından ülkemizin en büyük ve en kıymetli sermayesi olan gençlerimizi erken yaşlarda motive etmek, temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek ve bilimsel gelişmelere katkıda bulunmak amacıyla her yıl proje yarışmaları düzenlendiğine dikkati çekti. Öğrencilerin büyük emek ve gayretle yaptığı proje çalışmaları, ülkemiz için daha parlak bir gelecek inşa etme gayretiyle teşvik ettiğini belirten Özkan, “Bu süreçte verilen ödüllerin yarışmanın bir amacı olmadığını, yarışmanın öğrencilerimizi bilimsel çalışma yapmaya motive eden bir araç olduğunu ve her bir öğrencimizin yaptığı proje çalışmalarının birbirinden değerli olduğunu ifade etmek istiyorum. En önemli ödül öğrencilerimizin, bu süreçte öğretmenleri eşliğinde elde ettikleri kazanımlardı” dedi.

Öğrencilerin ürettiği fikirlerin projeye dönüşmesinden dolayı memnuniyet duyduklarını ifade eden İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, yarışmaya katılan öğrencilerin, normal müfredatlarının yanında proje yapma kültürüyle yetiştiklerini, projeler için zaman ayırdıklarını, heyecana ve rekabete girdiklerini söyledi.

Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür eden Serkan Gür, yarışmaya katılan tüm öğrencileri ve danışman öğretmenlerini kutladı.

Bölge aşamasında Birincilik ödülü alan projeler 6–10 Haziran 2022 Türkiye finallerine çağırılacağı kaydedildi.

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir