Suyun ‘çeşmeden içildiği’ Bursa’da damacana su pahalandı!

0

Eklenme tarihi: 14/03/2022 – 10:10

Son güncellenme tarihi: 14/03/2022 – 10:10


Bursa Su, akaryakıta gelen zamlar nedeniyle 19 Litre olan damacana suya 3 TL zam yaparak fiyatları 19 TL’ye çıkardı. Yaklaşık üç hafta önce 16 TL’den satılan damacana su, Bursa Su müşteri hizmetlerinin aktardığı bilgilere göre akaryakıta gelen zamlardan dolayı müşteriye damacana fiyatlarını artırarak yansıttı. Diğer su firmaları da akaryakıt zamlarını fiyatlara yansıttıklarını ifade etti.

CANSU ÖZDEMİR / BURSADA BUGÜN/BURSA İGFA-  Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde olan Bursa Su markası ve bazı su firmalarından edinilen bilgilere göre, firmalar akaryakıt zamları sebebiyle damacana su fiyatlarına zam yaptı. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Bursa’nın kültürel ve doğal değerlerini ön plana çıkarmak, kent ekonomisi için katma değer sağlamak amacıyla Kestel’in gözde mevkiinde Jeotermal AŞ. Tesisleri’nde üretilen ‘Bursa Su’ markasını kurdu. 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Muradiye Su” markasından sonra kardeş marka olarak kurulan ”Bursa Su” hakkında şu ifadelere yer vermişti; ”Bursa’nın doğal kaynak sularının pazarda; sağlıklı, lezzetli, olumlu ve avantajlı bir algısı var. Biz de açıkçası bu avantajı fırsata çevirmek istedik ve ”Bursa Su” markasını Büyükşehir Belediyemizin bünyesine katabilmek için kolları sıvadık.”
Ukrayna-Rusya Savaşı’nın etkisiyle akaryakıta üst üste gelen zamlar, hazır su tedariği yapan firmaların damacana satışlarını da etkiledi. Firmaların müşteri hizmetlerinden edinilen bilgiye göre, benzin ve mazota gelen zamlar, müşterilere fiyat artışı olarak yansıtıldı. 

Bursa Su, depozito karşılığı olarak 85 TL ücret aldığını belirtirken Gümüşsu 75 TL depozito bedeli olduğunu aktardı.  Erikli ve Nestle Purelife markaları ise il-ilçe-mahalle olarak fiyatların değişkenlik gösterebileceğini belirtti. Firmalar, akaryakıta gelen zamlar, lojistik ve personel giderleri sebebiyle böyle bir sistem oluşturduklarını ifade etti. 

Firmalardan Erikli 4 Mart, Gümüşsu 7 Mart tarihlerinde Bursa Su ise yaklaşık üç hafta önce fiyat artışı yaptıklarını dile getirdi. 

19 LİTRE DAMACANA SU FİYATLARI:

BURSASU: 19 TL 
GÜMÜŞSU: 21 TL
ERİKLİ: 23 TL
NESTLE PURELİFE: 20 TL (Adrese göre fiyat değişiyor)
SAKA: 23 TL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir