Eklenme tarihi: 04/02/2021 – 11:30

Son güncellenme tarihi: 04/02/2021 – 11:30


Şubat Meclisi’nde BELGEM müjdesi

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, katlı otopark üzerinde yapılan spor salonunda beş tane 45 metrekarelik sınıf yapılarak BELGEM’in burada faaliyet göstermeye devam edeceğini, aynı zamanda pazar atıklarını organik gübreye dönüştürecek kompost makinesi ile Gemlikli çiftçilere organik gübre dağıtılacağını müjdeledi.

Gemlik Belediye Meclisi Şubat ayı olağan oturumu, Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Meclis, Gemlik Belediyesi sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı.

AK Parti ve MHP Boğaziçi protestolarını eleştirdi

AK Parti Grubu adına söz alan Ercan Barutçuoğlu, “İstanbul’da bir üniversitemizde Kabei Muazzama’ya yapılan alçakça hakareti, en şiddetli şekilde kınıyoruz” dedi.

Barutçuoğlu’ndan sonra söz alan AK Parti Gemlik İlçe Başkanı ve meclis üyesi Mehmet Şamil Yiğit ise daha önce Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen ve yine Büyükşehir Belediyesi tarafından, Milli Türk Talebe Birliği’ne kullanımı için tahsis edilen Yalı Konak olarak bilinen bina hakkında bilgi verdi. Binanın “Ana Kucağı Çocuk Eğitim Merkezi” olarak 6 derslik, 2 yemekhane, 2 etkinlik sınıfıyla sabahçı ve öğlenci olmak üzere 4 – 6 yaş arası 130 öğrenciye hizmet verileceğini söyledi. Daha önce kullanılmış temiz giysilerin ihtiyaç sahibi Gemliklilere ulaştırıldığı Sevgi Mağazası’nın yeniden hizmete geçip geçmeyeceğini soran Yiğit, Türkiye’nin Otomobil Girişimi Grubu (TOGG)’a ilişkin tanıtım tabelalarının da ilçenin çeşitli yerlerine yerleştirilmesini istedi. Yiğit ayrıca yine daha önce hizmet veren üniversite hazırlık kursu BELGEM’in de akıbetini sordu.

Yiğit’ten sonra söz alan MHP’li meclis üyesi Osman Durdu ise Ercan Barutçuoğlu’nun ifadelerine katıldığını belirterek benzer provokasyonların gerçekleşebileceğini söyledi. Gemliklilerin de benzer durumlara karşı soğukkanlı olması gerektiklerini belirten Durdu Gemlik Belediyesi Yaşlı Konukevi’ne ziyaret ederek orada kalanlar ile görüştüğünü, ihale sonucu yeni hizmet vermeye başlayan yemek firmasının eleştiri aldığını, firmanın gözden geçirilmesini istedi.

Durdu’dan sonra söz alan İYİ Parti’li meclis üyesi Sedat Akkuş ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı vefatının 98. yılında, KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı ise vefatının 8. yılında anarken, gazetecilerin Çalışan Gazeteciler Günü’nü, sağlıkçıların Sağlıkçılar Günü’nü kutladı.

CHP Grubu: “Bizler aşağı bakmıyoruz”

Son olarak CHP grubu adına söz alan meclis üyesi Emir Birgün ise “kutsal değerlerimize yönelik saldırılar var ise bunları biz de kabul edemeyiz ve kınarız. Fakat arkadaşlarımızın ülkemizin en iyi üniversitelerinden birisi olan ve ülkemizin ilk 100 ile 5 bin sıralamasında öğrencilerimizin tercih ettiği, 100 yılı aşkın süredir eğitim veren üniversitemiz için “kapatılsın, olmaz olsun” ifadesine katılmadığımızı belirtiyorum” dedi. “Biz Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencilerin, anayasamızdan gelen demokratik haklarını kullanmalarını engellemeye yönelik baskıların bir an önce sonlanmasını istiyoruz” diyen Birgün “Provakatörleri biz de kınıyor ve kabul etmiyoruz. Bizler aşağı bakmıyoruz. Sizler de bakmayın. Hep beraber yukarılara bakacağız. Bunu siyasi söylem olarak tutmayacağız, gerçekten uygulayacağız. Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarını biz de takdirle karşılıyoruz. Bu yatırımların devam etmesinden hepimiz memnun olacağız” şeklinde konuştu.

Başkan Sertaslan: BELGEM’i açıyoruz

Daha sonra söz alan Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, TOGG markasının kullanımı ile ilgili, “Güçlü bir tarım kentiyiz, turizm kentiyiz, güçlü bir ticaret kentiyiz. TOGG, 127. İştirakimiz ve bu bizim marka kent kimliğimiz için bulunmaz nimet. Ama vatandaşı buraya çekmenin yolu Türkiye’nin otomobili burada üretiliyor tabelası asmakla olmaz. Geldiğinde misafir edeceğin, balık yiyeceği alanları yaratmakla olur. Projeleri üç yıl önce onaylanmış ahşap iskeleleri imal etmekle olur. Sahilde düzenleme yapmakla olur. Bütün bunları yapmadan tabelayı koysan ne olur? TOGG’un tabelasını takip ettiğiniz kadar Balıkpazarı’nın neden hâlâ olmadığının, neden sahil düzenlenmesinde kayalıkların denize yatırılmadığını, Orhangazi’deki arıtmanın yapılıp körfeze pis suyun gelmesinin engellenmesini, Kurşunlu’da beş yıl önce onayları alınmış olan imalatın yapılması konusunda takipçi olmanızı istiyoruz.”

BELGEM hakkında bilgi veren Başkan Sertaslan “Bozuk saat bile günde iki kere doğruyu gösterir. BELGEM kıymetli bir işti. Gençlik ve Spor Bakanlığı binayı aldı. Okulu istedik, Endüstri Meslek Lisesi burada iskân edilecek dendi. Bize ait bir yer var da benim mi haberim yok?   Katlı otopark üzerinde yapılan dört spor salonunun yanında beş tane de 45 metrekarelik sınıf yapılacak. BELGEM de orada hizmete başlayacak” müjdesini verdi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan olaylar hakkında da konuşan Başkan Sertaslan “Milli, dini duygularımız, aileye bağlılığımız üzerinden yapılan eylemlerin tamamı meclisin her bireyi tarafından lanetlenmektedir” dedi.

Çiftçiye organik gübre desteği geliyor

Pazar atıklarından organik gübre elde edilmesini sağlayan kompost cihazının alınması konusu mecliste gündeme geldi. Bursa Bilecik Eskişehir Kalkınma Ajansı desteğiyle alınacak olan cihazda pazar atıkları ile park ve yeşil alanlardaki çimlerin biçilmesiyle oluşan atıklar işlemden geçirilerek organik gübre elde edilecek. Ortaya çıkacak organik gübrenin de Gemlikli çiftçilere dağıtılması planlanıyor. Ajansa başvuru yapmak amacıyla Başkan Sertaslan’a mecliste oy birliği ile yetki verildi.

Tekliflerin okunmasının ardından MHP grubunun BAĞKUR Sanayi Sitesi’ne kurulacak iş ve alışveriş merkezi önerisi konuşuldu. Bursa İstanbul yolunda, mevcut durumuyla kötü görüntü meydana getiren bölgede büyük ve gelişmiş bir ticaret alanı kurulmasına ilişkin önerinin, kurulacak komisyonda ayrıntılı olarak görüşülmesi kabul edildi.

Belediye Meclisi Şubat ayı 2. Oturumu 8 Şubat Pazartesi günü saat 15.00’de, Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir