Sakarya’nın fındığına yeni pazar

0

Eklenme tarihi: 31/03/2022 – 9:18

Son güncellenme tarihi: 31/03/2022 – 9:18


Nijerya Yatırım Ajansı CEO’su Aminu Süleman Takuma, Sakarya’nın fındığına ülke olarak talip olduklarını ifade etti.

SAKARYA (İGFA) – Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON) ve Sakarya Ticaret Borsası’nın (STB) davetlisi olarak kente gelen Nijerya Yatırım Ajansı CEO’su Takuma ve beraberindeki heyet, bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Sakaryalı iş insanlarıyla bir araya gelen ve yapılabilecek yatırımlar konusunda görüşmeler yapan Nijeryalı heyet, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, TARIMKON Başkanı Hakan Yüksel, STB Başkanı Adem Sarı ve Sakaryalı iş insanlarının katıldığı toplantıda, ülkelerine yatırım davetinde bulundu. 

Nijerya’nın yatırım fırsatları hakkında bilgi veren Takuma, “Nijerya 200 milyon nüfusu ile Afrika’nın en büyük ülkelerinden biridir. Ancak sanayi alanında ülkemizde bir takım eksikliklerimiz var. İki ülke arasındaki ticaretin yoğunlaştırılması en büyük arzumuz. Hemen hemen her sektörde değerlendirilebilecek avantajlar mevcut. Türk halkına her zaman güvendik ve halen de güveniyoruz. Gelin ülkemizde beraber iş yapalım” dedi.

TARIMKON SAKARYA’NIN FINDIĞINA AFRİKA’DA YENİPAZAR BULDU

Nijerya Yatırım Ajansı CEO’su Aminu Süleman Takuma, Sakarya’da üretilen fındığa talip olduklarını ifade etti. Nijerya’da çikolatalı fındık kremasına çok talep olduğunu dile getiren Takuma, Sakarya’da üretilen fındık ve mamulleriyle bunun karşılanabileceğini söyledi.

Teklifin sevindirici olduğunu ifade eden Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı ise, “Sakarya, Türkiye’de üretilen fındık miktarında Ordu’dan sonra ikinci sırada. Türkiye’nin önde gelen ihracatçı firmaları da Sakarya’da üretim yapıyor. Bu açıdan Nijerya ile yapılacak olan ticari işbirliğinde fındık için güzel gelişmeler olacak. Çeşitlemeleriyle beraber çok yakın zamanda ticarete başlayacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir