Sağlık Müdürlüğünden Basın Açıklaması

0

Eklenme tarihi: 17/11/2020 – 13:49

Son güncellenme tarihi: 17/11/2020 – 13:49


Gündeme gelen arabada doğum olayında Bursa İl Sağlık Müdürlüğünden basın açıklaması.

 

“Bazı haber sitelerinde yayınlanan “Ambulans yok dediler, arabada doğum yaptı” haberi ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Haberde adı geçen hasta E.K. 15.11.2020 tarihinde saat 12:00’de Gemlik Devlet Hastanesi Acil Servisine müracaat etmiştir. Hastanın muayene edilmesinin ardından hekim yatış önerisinde bulunmasına rağmen hasta E.K., ısrarla hastanede doğum yapmayı kabul etmeyerek “Anne ve bebeğin ölümü dâhil tüm riskleri alarak kendi isteğimle, kendi imkânlarımla Bursa’ya gidiyorum” diye yazılı beyan vererek ve imzalayarak hastaneden ayrılmıştır.
Haberde iddia edildiği gibi hasta Bursa Şehir Hastanesi ya da başka bir hastaneye sevk edilmemiştir. Sevk işlemi gerekli olmadığı için 112 Ambulansı da tahsis edilmemiştir. Doktorun yolda doğum gerçekleşebilir uyarılarına rağmen hasta kendi isteğiyle ve tüm sorumluluğu alarak hastaneden ayrılmıştır. Yolda doğumun başlaması üzerine, ambulans istenmiş olup 12:59’da çağrıyı alan 112 Sağlık Ekibi 13:08’de olay yerine intikal etmiş ve güvenli bir şekilde doğumu gerçekleştirmiştir. Doğumun ardından ambulansla tekrar Gemlik Devlet Hastanesine getirilen anne ve bebeğin, takip ve tedavileri yapılmış olup, her ikisi de sağlıklıdır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir