NATO ülkelerinin gündemi Ukrayna

Eklenme tarihi: 23/03/2022 – 9:04

Son güncellenme tarihi: 23/03/2022 – 9:04


Türkiye’nin de aralarında bulunduğu NATO üyesi 30 ülkenin liderleri, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında ortaya çıkan durumu ve NATO’nun Doğu Avrupa’daki uzun vadeli duruşunu görüşmek üzere yarın bir araya gelecek.

ANKARA (İGFA) – Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO karargahında düzenlenecek NATO Liderler Zirvesi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

Toplantıya Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin de telekonferansla bağlanarak konuşma yapması, NATO’dan hava savunma sistemleri temin edilmesiyle uçuşa yasak bölge talep etmesi bekleniyor. Olağanüstü nitelikli zirve toplantısında liderlerin gündeminde Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasındaki gelişmeler bulunuyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, zirveyi duyurduğu açıklamasında, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin sonuçlarını, Ukrayna’ya güçlü desteğimizi ve güvenliğimizdeki yeni gerçeklik karşısında NATO’nun caydırıcılık ve savunmasının daha da güçlendirilmesini ele alacağız” ifadesini kullanmıştı.

İletişim Başkanlığı’ndan aktarılan habere göre, NATO, Kasım 2021’den beri Rusya’nın Ukrayna sınırında askeri yığınağını artırması nedeniyle bu ülkeye tepki göstermiş ve Avrupa’nın doğusundaki varlığını artırmaya başlamıştı. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya saldırı başlatmasından sonra da bu hamlelere hız verildi. Özellikle Baltık ülkeleri ve Polonya’daki çok uluslu muharebe birliklerine takviye yapılırken, NATO’nun bir muharip birliğinin bulunmadığı Romanya’ya da askerler konuşlandırılmıştı.

NATO, Rusya ile ortaya çıkan gerginliğin ardından tarihinde ilk kez Mukabele Kuvveti’ni harekete geçirmişti.

Son olarak 16 Mart’ta yapılan NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda ittifakın Avrupa’nın doğusundaki uzun vadeli konumlanması görüşülmüştü.

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir