Eklenme tarihi: 25/01/2022 – 10:43

Son güncellenme tarihi: 25/01/2022 – 10:43


Mumcu ve Okkan unutulmadı
Gemlik’te geleneksel hale gelen Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan anma etkinlikleri, bu yıl da gerçekleşti.
Gemlik Belediyesi ve Gemlik Kent Konseyi Gençlik Meclisi işbirliği ile düzenlenen Gazeteci Uğur Mumcu ve Şehit Emniyet Müdürü Gaffar Okkan Anma Programı, Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Programa Gemlik Kent Konseyi Başkanı Gürhan Çetinkaya ve yürütme kurulu üyeleri, CHP Gemlik Gençlik Kolu Başkanı Ümit Balta ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda Gemlikli katıldı.


Programın sunuculuğunu Gençlik Meclisi üyesi Çağla Kurt gerçekleştirdi. Açılış konuşmasını yapan Kurt, Mumcu ve Okkan’ın hayatları hakkında bilgi verdi.
İlk olarak kürsüye gelen Gençlik Meclisi Başkanı Deniz Gül, Mumcu ve Okkan’ın terör ve uyuşturucu şebekelerinin karşılarında olduğunu söyleyerek Gaffar Okkan’ın en büyük hayali ise Uğur Mumcu suikastını aydınlatmak olduğunu dile getirdi.


Gül’den sonra kürsüye gelen Gemli Kent Konseyi Başkanı Gürhan Çetinkaya ise Mumcu ve Okkan’ın, Türkiye’nin bekası, varlığı, cumhuriyetin ilelebet yaşaması için şehit olduklarını söyledi. Çetinkaya şöyle konuştu: “Bayrağımızın dalgalandığı her yerde onlar yaşamaya devam ediyorlar. Mumcu’nun meslektaşı olmaktan mutluluk duyuyorum. Gazetecilik yaşamımda da kendime Mumcu’yu ışık olarak aldım. Mumcu da Okkan da karanlık odakları rahatsız ettikleri için hayatlarını yitirdiler. Ama onlar gibi insanlar ölmüyor ve bizlerle yaşamaya devam ediyorlar. Türkiye’nin dört bir yanında sevgi ve saygıyla anılıyorlar.”


Konuşmalardan sonra Mumcu ve Okkan belgeselleri izlendi. Belgesellerin ardından Gençlik Meclisi üyesi Berdan Kurt, Uğur Mumcu’nun Sesleniş şiirini okudu. Program sonunda Gemlikli genç sanatçılar Batuhan Gülşen ve Ulaş Gül’den oluşan Risus Band, sevilen türküler ve özgün müzik eserlerini seslendirerek misafirlere duygulu anlar yaşattılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir