Muğla Büyükşehir’den Karabağlar Yaylası’nda vektörle mücadele

Eklenme tarihi: 23/03/2022 – 8:28

Son güncellenme tarihi: 23/03/2022 – 8:28


İl genelinde sinek ve haşereye karşı mücadelesini aralıksız sürdüren Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe ilçesi Karabağlar Yaylası’nda ot sineğine karşı ilaçlama çalışması başlattı.

MUĞLA (İGFA)- Muğla Büyükşehir Belediyesi, il genelinde alanında uzman ve “Biyosidal ÜrünUygulayıcı” sertifikasına sahip 206 personel, 54 araç ve donanımlıekipmanlarıyla yılın 12 ayı boyunca vektörle mücadele çalışmaları devamediyor. Bu kapsamda Menteşe ilçesi Karabağlar Yaylası’nda “Sivrisinek TürTayini” çalışmaları sonucu “Ochlerotatus Provocans” olduğu tespit edilen halkarasında “ot sineği” olarak bilinen sivrisinek türü üzerine, doğaya ve çevresağlığına zarar vermeyen biyolojik (BTI) ilaçlar ile 500 hektarlık sulak alandailaçlama çalışma başladı.

Haşere ile mücadele konusuna bilimsel yaklaşan ve iki üniversitesi ile ortakçalışma yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla genelinde sivrisinektürlerini ve yaşadıkları habitatların haritasını çıkartarak buna göre ilaçlamayapıyor. Ege ve Ankara Üniversitesi Muğla genelinde sivrisinek ve diğerhaşerelerle ilgili saha çalışmaları yaparak Muğla genelindeki sivrisinek türlerinimevsimlerine göre belirleyen Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de üniversite,belediye işbirliği ile uluslararası biyosidal kongresinde en iyi sunum seçilenbaşarılı bir çalışmanın altına imza attı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir