MSB, şehitleri aileleri birlikte andı

0

Eklenme tarihi: 18/03/2022 – 6:48

Son güncellenme tarihi: 18/03/2022 – 6:48


Milli Savunma Bakanlığı’nda “Şehitleri Anma Günü Programı” düzenlendi.

ANKARA (İGFA) – Millî Savunma Bakanlığı Atatürk Kültür Sitesi’nde, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’nci yılı dolayısıyla şehit ailelerinin de katıldığı “Şehitleri Anma Günü Programı” düzenlendi. 

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar törene beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Bakan Yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu, Alpaslan Kavaklıoğlu, Muhsin Dere ve Şuay Alpay ile katıldı. 

Mehmetçiğin yedi düvel karşısında yazdığı kahramanlık destanı olan Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’nci yıl dönümünü tebrik eden Bakan Akar, “Her ne kadar bir deniz zaferi olarak adlandırılsa da burada 24 Nisan 1915’ten 9 Ocak 1916’ya kadar 8 ayı aşkın süre devam eden kara savaşlarını da unutmamak gerekir. Atatürk’ün emir ve komutasındaki Anafartalar’ı da unutmamak gerekir. Bu zafer, Osmanlı coğrafyasının her bir köşesinden gelen kahramanlarımızın fedakârlıklarıyla ordu ve milletin omuz omuza, topyekûn mücadelesiyle ve millî birlik ruhuyla elde edilmiştir.” dedi.

Bu mücadelede “yenilmez” denilen donanma ve orduların yenildiğine ve Dünya Savaşı’nın seyrinin değiştiğine işaret eden Bakan Akar, “Vatanımızı sömürgeleştirmek, milletimizi esarete mahkûm etmek ve tarih sahnesinden silmek isteyenlere karşı onların ortaya koyduğu bu mücadele ruhu, dün olduğu gibi bugün de varoluş şartımızdır. Bu anlayışla bizler de vatanımıza, milletimize ve değerlerimize yönelen her türlü tehdit ve tehlikeye karşı ciddiyetle, samimiyetle, inançla, imanla, azim ve kararlılıkla mücadelemize devam etmekteyiz.” diye konuştu.

33 BİN 889 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ 

Öte yandan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar; FETÖ, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı yurt içi ve sınır ötesinde mücadelelerini artan bir şiddet ve tempoda sürdürdüklerini vurguladı. Bu kapsamda 24 Temmuz 2015’ten itibaren yurt içi ve sınır ötesinde icra edilen harekâtlarda bugüne kadar toplam 33 bin 889 terörist etkisiz hâle getirildiğini kaydeden Bakan Akar, PKK/PYD-YPG terör örgütüne karşı sürdürülen kararlı mücadele neticesinde terör örgütünde çöküşün hızlandığını, örgütün elebaşları tarafından da dağılma ve çöküşün açıkça ifade edildiğini dile getirdi.

Aynı zamanda bugün Zeytin Dalı Harekâtı’nın da yıl dönümü olduğunu hatırlatan Bakan Akar, başarıyla sonuçlanan bu harekâtta şehit olanları da rahmetle andı ve gazilere şükranlarını sundu. Bakan Akar, terörle mücadelenin yanı sıra Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerini korumak için faaliyetlerin azim ve kararlılıkla sürdürüldüğünü belirterek bu çerçevede Yunanistan ile sorunların uluslararası hukuka uygun olarak barışçıl yöntemler ve iyi komşuluk ilişkileri içinde çözülebileceğine inandıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir