Microsoft Türkiye’de Ar-Ge Merkezi açtı… Bakan Varank: “Yatırım yapın, beraber kazanalım” dedi

0

Eklenme tarihi: 17/03/2022 – 15:38

Son güncellenme tarihi: 17/03/2022 – 15:38


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Microsoft Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde açılışında yaptığı konuşmada, “Kapımız, Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen tüm teknoloji şirketlerine her zaman açık. Gelin Türkiye’ye yatırım yapın, beraber kazanalım” dedi.

ANKARA (İGFA) – Microsoft Türkiye bünyesinde faaliyet gösterecek Ar-Ge merkezinin açılışı yapıldı. Merkezle; kamu paydaşları ve Türkiye’nin start-up ekosistemi bir araya getirilerek, yerli yazılım ve inovasyonda Türk şirketlerin potansiyelini ortaya çıkaracak çalışmalar yürütülecek.

Microsoft Türkiye Ar-Ge Merkezi’nin açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Microsoft Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Ralph Haupter ile Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin’in katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Bakan Varank, devlet destekli Ar-Ge ve tasarım merkezleri sayısının bin 500’ün üzerine çıktığını belirterek, Türkiye’nin inovasyon ekosistemine katkı sağlayacak önemli bir Ar-Ge Merkezinin açılışına dikkati çekerek, her bir yatırımcı için olduğu gibi Türk girişimcilerin, Türk start-up’ların yükselen grafiğinin Microsoft için de önemli fırsatlar barındırdığını söyledi.

Türkiye’de milyar dolar değerlemeye ulaşan girişimlere her gün yenilerinin eklendiğini kaydeden Bakan Varank, “2023’e kadar 10 unicorn çıkarma hedefine hızla ilerliyoruz. Şu ana kadar 6 Türk girişim milyar dolarlık değerlemeyi geçen şirketler arasına girdi. Peak Games, Getir, Dream Games, Hepsiburada ve Trendyoldan sonra işte en son Insider da bu listeye adını yazdırdı. Büyük ve güçlü Türkiye idealine, bilim ve teknolojideki atılımlarımızla ulaşacağımızı biliyoruz. Bu ülkeye güvenip yatırım yapan herkesle birlikte yolumuza devam edeceğiz. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracatla beraber Ar-Ge’nin katkısıyla ülkemizi güçlü yarınlara taşıyacağız” diye konuştu.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin, bu yıl 30 mühendisle faaliyet göstermeye başlayan Ar-Ge merkezinde önümüzdeki 5 yıl içerisinde 100’ün üzerinde mühendis istihdam edileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir