MEB’den ‘Çevre Dostu’ 1000 Okul

Eklenme tarihi: 28/03/2022 – 13:38

Son güncellenme tarihi: 28/03/2022 – 13:38


Çevre Dostu 1000 Okul Projesi, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katıldığı törenle kamuoyuna tanıtıldı.

ANKARA (İGFA) – Programın tanıtımında konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğrencilere sürdürülebilir bir dünya ve çevre bilincini aşılamak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte projeler yürüttüklerini belirtti. 

Eğitimler zorunlu olmamasına rağmen 100 bine yakın öğretmenin bundan faydalandığını belirten Özer, Çevre Dostu 1000 Okul Projesi’nin de iki bakanlığın birlikte atılan adımlarından biri olduğuna işaret etti.

Proje kapsamında tüm ilçelerde en az bir tane olmak üzere 1000 okul belirlediklerini anlatan Özer, her ilçede çevre dostu en az bir okul olmasını istediklerini belirterek, “O ilçedeki diğer okullardan yöneticiler, öğretmenler, öğrenciler buraya gelecek, yapılan uygulamaları görecek ve kendi okullarına da aktaracak. Hedefimiz 1000 okul ile başlayıp 57 bin 108 okulumuzun tamamını bu kapsama almak. Yani nihai hedefimiz tüm eğitim sistemimizi kapsamak. Bu okullarımızda güneş enerjisi panelleri kurulacak. Yağmur suyu depolama üniteleri kurularak okulun bazı ihtiyaçlarında kullanılmaya başlanacak. Buralardaki kütüphaneler sıfır atık kütüphanelerine dönüştürülecek. Tanıtım filminde olduğu gibi yemekhanelerde, kantinlerdeki organik atıklar kompostlara dönüştürülecek ve çocuklarımız bu kompostlarla bitki yetiştirecek” diye konuştu.

Bakan Özer ve Bakan Kurum, okuldaki çalışmaları inceledi; sınıfları, geri dönüşüm ünitelerini inceleyerek öğrenci ve öğretmenlerle sohbet etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir