Mart ayında tencere enflasyonu yüzde 21,2 oldu

0

Eklenme tarihi: 01/04/2022 – 11:09

Son güncellenme tarihi: 01/04/2022 – 11:09


Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD) Başkanı Coşkun Dönmez, gerek küresel etkenler, gerek yurtiçi kaynaklı nedenlere bağlı olarak gıda fiyatlarındaki artışın Mart ayında da devam ettiğini söyledi.

BURSA (İGFA) – Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD) Başkanı Coşkun Dönmez,  tencere enflasyonunun Mart ayında yüzde 21,2 yılbaşından bugüne ise yüzde 43,1’e ulaştığını kaydetti.

Küresel risklere bağlı olarak sürekli artan gıda fiyatları karşısında eskalasyon (otomatik fiyatlandırma) sürecine başlamak zorunda olduklarını kaydeden Dönmez, Türkiye’nin gerek küresel, gerek yurtiçi etkenlere bağlı olarak hayat pahalılığı ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Gıda fiyatlarının sürekli artığına vurgu yapan Dönmez, önce un ve ay çiçek yağında, ardından da şekerde anormal fiyat artışları ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Hemen arkasından Et ve Süt Kurumu kırmızı ete yüzde 48 zam yaptı. Ayrıca sürekli artan akaryakıt fiyatları da gıda fiyatlarını tetikliyor” dedi.

Tüm dünyada Rusya Ukrayna Savaşı ve kuraklığa bağlı nedenlerle yaşanan fiyat artışlarına ilave olarak Türkiye’de her yıl olduğu Ramazan ayı öncesinde gıda fiyatlarının bilinçli olarak aşırı yükseldiğini de belirten Dönmez, Ramazan Bayramına kadar et, süt ve tahıl fiyatlarında ilave artış beklendiğini söyledi. Dönmez,  her Ramazan öncesinde fırsatçılar gıda fiyatlarını artırrdığını kaydederek, yemek sanayicileri olarak suni olan bu tür artışlara karşı devletin ilgili kurumlarının etkili denetim yapmasını beklediklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir