Marmarabirlik’te seçim gündemi iptali edilmeli!

0

Eklenme tarihi: 16/03/2022 – 15:48

Son güncellenme tarihi: 16/03/2022 – 15:48


Bursa’da zeytin üreticisi Yaşar Kılıç, ortağı olduğu Marmarabirlik’in 26 Mart’ta yapacağı genel kurulda ‘görev süreleri sona eren yönetim kurulu üyelerinin seçilmesi’ yönündeki kararının iptali için Bursa Ticaret Mahkemesi’ne başvurdu.

BURSA (İGFA) – Marmarabirlik 2020-2021 faaliyet dönemine ilişkin olağan genel kurulunu 26 Mart’ta Nilüfer Başköy’deki Genel Müdürlük Konferans Salonu’nda yapacağını duyurdu.

2021-2022 faaliyet dönemine ilişkin bütçe ve çalışma programının da karara bağlanması, alım kampanyası içerisinde dinamik alım fiyatı belirlenmesi gibi konuları da görüşmek üzere 17 gündem maddesiyle toplanacak olan Marmarabirlik Genel Kurulu’nda, görev süreleri sona eren yönetim kurulu üyelerinin de seçimleri gerçekleştirilecek.

ÜRETİCİ ORTAK TİCARET MAHKEMESİ’NE BAŞVURDU

Söz konusu genel kurulun 15. gündem maddesine itiraz eden Mudanyalı üretici ortak Yaşar Kılıç, ‘seçim gündeminin iptali’ için avukatı ile birlikte Bursa Ticaret Mahkemesi’ne başvurdu. Birliği oluşturan 8 kooperatifin genel kurulları sonrasında yeni yöneticiler ve delegelerin seçilmesi ardından bu gündemin değerlendirilmesi gerektiğini öne süren Kılıç, “Doğru ve etik olan budur” dedi.

“BİRLİĞİN ÇIKARLARINDAN ÇOK KENDİ ÇIKARLARI ÖNEMLİ…”

“İktidarı arkasına alan Birlik yönetimi ve başkanı saltanatlarını sürdürebilmek için böyle bir karar almışlardır” diyen Yaşar Kılıç, “Onlar için kooperatiflerin ve birliğin geleceği ve çıkarlarından çok kendi çıkarları ve saltanatlarının önemli olduğunu gördük. Özellikle Mudanya kooperatifi yönetimi ve birlik yönetimi kalitesini kanıtlamış sofralık zeytinimizi yağlık zeytini yapmıştır. Bizler üreticilerimizin ürünlerini yağlık yapan bu yönetimden kurtarmak, üreticilerin ürünlerini değerinde tüketiciye ulaştırmak, aracıların, üreticilerin ve tüketicilerin üzerinden haksız kazanç elde etmelerini engellemek, gübreyi ve zirai ilaçları dağıtmak gibi en basit organizasyonu yapamayan insanlardan kooperatif ve birlik yönetimini kurtarmak için mahkemeye başvurma kararı aldık” diye konuştu.

Yaşar Kılıç, etik olmayan bu birlik seçimini iptal ettirilerek, tüm kooperatiflerin genel kurulları sonrasında yeni yönetim ve birlik delegelerini seçtikten sonra yapılmasını istediklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir