Malatya’ya bugünün rakamlarıyla 200 milyonluk katma değer

Eklenme tarihi: 23/03/2022 – 11:58

Son güncellenme tarihi: 23/03/2022 – 11:58


Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, güçlendirme çalışmalarının devam ettiği YİMPAŞ binasında incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında ilgililerden bilgiler aldı.

MALATYA (İGFA)- Yıllardır Malatya’da sorun haline gelen birçok konuya göreve geldiği gündenitibaren çözüm bulan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,Malatya’da YİMPAŞ binası olarak uzun yıllardır atıl durumda olan alanın, MilliEmlak Genel Müdürlüğü tarafından devrinin gerçekleşmesiyle birlikte hızlı birşekilde çalışmalarının sürdüğü YİMPAŞ binasında incelemelerde bulundu.

İçerisinde 114 odalı beş yıldızlı otel, alış veriş merkezi, gençlik merkezi, yüzmehavuzları, sanat merkezleri, gençlik uygulama merkezleri ve kapalı otoparkalanının bulunduğu YİMPAŞ binasının, alışveriş merkezinin yer alacağı alanınKurban Bayramından sonra açılacağını ifade eden Başkan Gürkan, bugünküdeğeriyle 200 milyonluk yatırımın katma değer olarak Malatya’yakazandırılacağını söyledi.

Sosyal, kültürel ve turizm anlamında önemli bir tesisin Malatya’yakazandırılacağını ifade eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı SelahattinGürkan, “Halk arasında YİMPAŞ diye tabir ettiğimiz ve daha sonra Milli Emlak’adevredilen, o dönem içerisinde değişik kurumlara teklif edilen ama herhangi birkurum tarafından alınıp restorasyon veya tamirat işlemleri yapılıp işletmeyeaçılma işlemleri bir türlü gerçekleşmeyen alanda incelemelerimizi yaptık. Biz burada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla birlikte yapmışolduğumuz protokol kapsamı içerisinde YİMPAŞ’ın tekrardan işlevsel halegelmesi noktasında bize devrini gerçekleştirdiler.

Daha sonra Milli Emlak ileortaklaşa değerlendirmemiz neticesinde ilgili müellif firmaya işi ihale ettik. İlgilimüellif firmanın yaptığı çalışmaların da standartlara ve imar kurallarına uygunbir şekilde yapıldığını müşahede ettik.Öz eleştiri yapmak gerekirse beton dozajlarının da çok yüksek olduğunu gördük.İlgili müellif firma tarafından YİMPAŞ binasına yaklaşık 200 milyonluk bir yatırım yapılacak. Bir taraftan alışveriş merkezi, Malatya City şeklindekideğerlendirmenin yanında 114 odalı 5 yıldızlı otelin yine gerekli çalışmalaryapılarak aktif hale getirilmesi noktasında müellif firmanın çalışmaları var.Tesisin alışveriş merkezi bölümünün kurban bayramının ertesinde açılmasıplanlanıyor. Alışveriş merkezinin açılmasıyla birlikte diğer kısımların tamirat vetadilatına başlanarak gerekli düzenleme yapıldıktan sonra 5 yıldızlı otelin deMalatya’ya kazandırılması noktasında çalışmalar devam edecek. Malatyaaçısından bugünün değeriyle 200 milyonluk bir yatırım ve bu da Malatyaaçısında önemli bir yatırım ve katma değerdir. Sosyal, kültürel ve turizmanlamında önemli bir tesis olacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir