Malatya’da şehir geçişi 35 dakika kısalacak… Malatya Çevre Yolu yarın açılıyor

Eklenme tarihi: 01/04/2022 – 8:18

Son güncellenme tarihi: 01/04/2022 – 8:18


Doğu Anadolu Bölgesini Batı’ya bağlayan Malatya Çevre Yolu’nun birinci etabı, yarın düzenlenecek törenle açılacak. Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da video konferans aracılığı ile katılacak.

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’’ndan yapılan açıklamada, Malatya’’nın Tarihi Kral ve İpek Yolu güzergahında bulunduğu; kara, hava ve demir yolu ulaşım ağlarını buluşturan konumuyla 16 ilin geçiş noktasında olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Tarımsal, ticari ve endüstriyel faaliyetleriyle giderek büyüyen şehirde, mevcut Akçadağ-Darende-Gölbaşı ayrımından Pütürge ayrımına kadar uzanarak, şehir geçişini sağlayan 35,5 kilometre uzunluğundaki kesim, Malatya’’nın şehir içi ve şehirlerarası trafiğine hizmet veriyor. Mevcudunda köprülü kavşak ve sinyalizasyon sistemleriyle geçilen yoğun trafik yükü altında tıkanma noktasına gelen şehir geçişinin rahatlatılması amacıyla Malatya Çevre Yolu hayata geçirildi” denildi.

Malatya Çevre Yolu’nun birinci etabının açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’’ın video konferans aracılığı ile katılacağı kaydedilen açıklamada, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’’nun yarın tören için Malatya’ya gideceği ifade edildi.

PROJEDE, 2 BİN 166 METRE UZUNLUĞUNDA 25 KÖPRÜ YER ALIYOR

Malatya Çevre Yolu’nun ana aksının 44,8 kilometre olduğu, 8,7 kilometrelik Akçadağ bağlantı yolu ile birlikte toplam uzunluğunun 53,5 kilometreye ulaştığına dikkat çekildi. Projede 13 adet kavşak köprüsü, 5 adet altgeçit köprüsü, 3 adet DDY köprüsü ve 4 adet hidrolik köprü olmak üzere toplam 2 bin 166 metre uzunluğunda 25 adet köprü bulunduğu kaydedilen açıklamada, ““Proje güzergahı (Malatya – Gölbaşı) Ayrımı-Darende Kavşağı’ndan başlayarak doğu istikametine yönelmekte ve (Elazığ – Malatya) Ayrımı – Pütürge Kavşağı’nda sona eriyor. Ayrıca (Malatya – Darende) Ayrımı- Akçadağ Kavşağı’ndan başlayan bağlantı yolu 8,7. kilometrede ana yola katılıyor. Açılışı yapılacak 1’nci Kısım kapsamında; 17,4 kilometre uzunluğundaki (Darende – Gölbaşı) Ayrımı – Sivas Ayrımı arası ile 8,7 kilometre uzunluğundaki Akçadağ Bağlantı Yolu olmak üzere toplam 26,1 kilometrelik yol kesimi tamamlandı. Bu kesimde toplam bin 244 metre uzunluğunda 10 adet köprü imalatı gerçekleştirildi. Böylece Sivas Yolu ayrım noktasına kadar trafik sirkülasyonu sağlanmış oldu. Kalan kesimlerde çalışmalar devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

MALATYA ÇEVRE YOLU İLE ŞEHİR GEÇİŞİ 35 DAKİKA KISALACAK

Çevre Yolu’’nun tamamının hizmete sunulmasıyla ağır tonajlı taşıt trafiği ve transit taşıt trafiğinin şehir dışına alınacağı, Malatya şehir merkezindeki trafik yoğunluğunun rahatlatılacağı vurgulana açıklamada, trafiğin pik saatlerinde geçiş süresi 60 dakikaya kadar çıkan şehir geçişinin 25 dakikaya düşeceği, zamandan 89 milyon TL, akaryakıttan 97 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 186 milyon TL tasarruf edileceği bildirildi.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir