Eklenme tarihi: 20/01/2022 – 10:55

Son güncellenme tarihi: 20/01/2022 – 10:55


KORKMAK’TA HAKLIYIZ
Bursa MAG-DER yaşanan deprem sonrası yazılı açıklama yaptı .

Sabah saatlerinde cihatlı Mahallesi merkezli AFAD tarafından 3.1kandilli rasathanesi tarafından 3.6 büyüklüğünde açıklanan ve sonrasında 2.7 büyüklüğünde gerçekleşen deprem halkımızda korku ve paniğe sebep olmuştur.
Yıkıcı özelliği olmayan büyüklükte ki depremin korkutmasının altında ülkemizin hafızasında yer edinmiş olan kötü deprem yaşanmışlıkları yatmaktadır.
Ülkemizde halen güvenli şehirler oluşturulamadığı gibi vatandaşlarımızın da afetlerden korunma yöntemleri hakkında bilgisi çok zayıf
Sabah saatlerinde meydana gelen deprem ilçemizin afet haritası incelendiğinde beklenilmeyen bir olay olmadığı rahatlıkla görülebilir.
İlçemiz daha sık ve büyüklükte depremlere ivedilikle hazırlanmalıdır.
Bursa ili sınırları içerisinde yedi aktif fay zonu bulunmakta ve bu fayların en uzunu Gemlik te bulunan kuzey Anadolu fayının güney koludur .
Gemlik 1999 Marmara depreminin ardından afet risklerini azaltmak adına çok zaman kaybetmiş ve kaybetmeye devam etmektedir.
Fay hatlarımız çok uzun süredir sessiz bilim insanları bu sessizliği iyiye yormayıp sürekli uyarılar yapıyor ..
Bizler Gemlik için sevdilklerimiz için hem korkuyor hemde endişeleniyoruz.
Gemlikin afet risklerini azaltmak için gerekli sinerji ve enerji ye fazlasıyla sahip bir ilçe olduğuna inancımız herzaman tamdır yeter ki istenilsin ..
Her daim söylediğimiz gibi afetler siyaset üstü konudur. Bu kadar büyük değişim Belediyemiz tarafından tek başına başarilacak bir husus değildir , eğer bu değişimi istiyorsak başta hükümet , bakanlıklar, Belediye , özel sektör ve biz vatandaşlar olarak üzerimize düşeni yapmak zorundayız

Bizler afet gönüllüleri olarak halkımıza afet kültürü kazandırmak adına çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Olası afetlere müdahale konusunda da elimizdeki ekipmanların yettiği kadarıyla da müdahaleye hazırız
Önemli olan felaket başa gelmeden tedbir alabilmek ,felaket sonrası nasılsa gereken er yada geç yapılır
Bizler ilçemizde 99 depremi sonrasında anıtları olan ilçelerden olmak her yıl anılmak istemiyoruz
Güzel işlerle anılmak varken hiç kimse acılarla anılmasın diyor hepinize afetsiz günler diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir