Eklenme tarihi: 23/06/2023 – 13:08

Son güncellenme tarihi: 23/06/2023 – 13:08


    KOLTUĞA YAPIŞANLAR

Merhaba değerli okurlarım; bugün sizlerle “koltuğa yapışanlar “adlı köşe yazımla karşınızdayım. Hazırsanız başlayalım.

Son yıllarda siyaset sahnesinde gözlemlediğimiz bir eğilim, politikacıların koltuklarını bırakmamak adına türlü türlü entrikalara başvurmalarıdır. Türk toplumunu her alanda tehdit eden sözde dindarlığı benimseyen siyaset anlayışı ile yine sekülerliğe dayanan sözde özgür insan dayatısı en başta utanma duygusunu yok etti. Siyasetteki bu tavır, toplumun her alanını adeta bir kasırga gibi kuşatıyor. Siyasette, eğitimde, evde, sokakta kısaca her yerde üslupsuzluk ve kuralsızlık almış başını gidiyor. Bu durum, halkın siyasete ve politikacılara olan güvenini sarsmış ve çoğu zaman tamamen yok etmiştir. Siyasete duyulan güvensizlik, toplumu bölerek zayıflatarak demokrasinin de temelini sarsmaktadır.

Halk, politikacılardan dürüstlük, şeffaflık ve etik değerlere uygun davranışlar bekler. Ancak, siyasetçilerin kişisel çıkarlarını ön plana çıkararak entrikalarla dolu oyunlar oynaması, halkın güvenini yerle bir etmektedir. Bu durum, toplumun temsilcilerine olan güvenini azaltmakta ve siyasetin meşruiyetini zedelemektedir.

Bunca başarısızlığa rağmen genel başkanlık koltuklarını bırakmayanlar var. Bir koltuğa – makama bu derece yapışmayı anlayamıyorum.

Siyasetçilerin koltuklarını koruma adına çevirdikleri entrikalar, genellikle toplumun gerçek ihtiyaçlarını ve çıkarlarını göz ardı eder. Halk, politikacıların kendi kişisel çıkarları için çalıştıklarını düşünerek, siyasete duyduğu güveni kaybetmektedir. Bu güvensizlik, toplumun siyasete olan ilgisini azaltırken, siyasetçilerin toplumun gerçek sorunlarına etkili çözümler üretme yeteneklerini de zayıflatmaktadır.

Ancak, güvensizlikle dolu bir siyaset ortamında halkın irade ve değerlerine sahip çıkma zamanı gelmiştir. Halkın siyasete duyduğu güvensizlik, sadece politikacıları değil, aynı zamanda toplumun her bir bireyini de etkilemektedir. Bireyler, dürüst ve etik değerlere dayalı liderlik örnekleri sergileyen politikacıları desteklemeli ve bu yönde değişim talep etmelidir.

Toplumun siyasete ve politikacılara olan güvenini geri kazanmak için, şeffaflık, hesap verebilirlik ve katılımcılık gibi temel demokratik ilkelerin vurgulanması gerekmektedir. Halk, politikacıların kendi çıkarlarından önce toplumun çıkarlarını gözetmesini talep etmelidir. Aynı zamanda, seçimlerde daha bilinçli tercihler yaparak, etik değerlere sahip çıkan adayları desteklemek ve yenilikçi liderlik anlayışına oy vermek de önemlidir.

Siyasetteki güvensizlik, toplumun iradesi ve değerleri üzerinde bir tehdit oluşturmaktadır. Ancak, halkın güvensizlikle başa çıkması için irade ve değerlerine sahip çıkma zamanı gelmiştir. Toplum, siyasete olan güveni yeniden inşa etmek için politikacılara hesap sorma ve etik değerleri destekleme gücüne sahiptir. Unutmayalım ki, güçlü bir toplum, güvenilir ve etik değerlere sahip liderlerle inşa edilir. Ve toplum olarak bunu inşa edecek güce sahibiz.

“Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur “.

Eğitimci yazar Soner Atabek

 

5 thoughts on “KOLTUĞA YAPIŞANLAR

  1. Kemal sunalın ”koltuk sevdası, zübük ” gibi filmleri vardı. Adam çok ileri görüşüymüş vesselam… başkanım

  2. Değerli dostum her zamanki gibi yine gerçekleri tüm çıplaklığıyla göz önüne sermişsin mükemmel bir yazı bu tür yazıların devamını bekliyoruz kalemine yüreğine sağlık

  3. Sultan Süleyman’a yar olmayan dünya koltuk sevdalılarınamı yar olacak. Allah herkese akıl vicdan versinde o koltuklarından kalksınlar yazık 85 milyon insanın kaderiyle oynuyorlar Başkanım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir