KOBİ’nin kapsamı genişledi

0

Eklenme tarihi: 18/03/2022 – 14:13

Son güncellenme tarihi: 18/03/2022 – 14:13


Küçük ve orta ölçekli işletmelerin tespitinde kullanılan kriterler güncellendi. Düzenlemeye ilişkin yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

ANKARA (İGFA) – Artık çok daha fazla işletme KOBİ sınıfına girebilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile KOBİ olmak için gerekli kriterlerden biri olan net satış hasılatı veya mali bilanço limiti, 125 milyon TL’den 250 milyon TL’ye çıkartıldı. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye ile birlikte işletmelerin de büyüdüğünü ifade ederek, işletmelerin iş hacimlerinin genişlediğini, ciro ve bilançoları arttığını, daha fazla işletmeyi destek kapsamına almak için bu değişikliğe gittiklerini açıkladı.

YÖNETMELİK YÜRÜRLÜKTE

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkındaki Yönetmelikte yapılan değişiklik yürürlüğe girdi. Yönetmelik ile KOBİ tanımında kullanılan kriterler güncellendi.

125 MİLYONDAN 250 MİLYONA ÇIKTI

Buna göre; 250 kişiden az çalışan istihdam eden, yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 250 milyon lirayı aşmayan işletmeler KOBİ olarak tanımlanacak. Önceki düzenlemede KOBİ sınıfına girmek için üst limit, 125 milyon liraydı.

MİKRO 5, KÜÇÜK 50 MİLYON OLDU

Yönetmelikle ayrıca, 10 kişiden az çalışanı olan mikro işletmelerin yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosu 3 milyon liradan 5 milyon liraya çıkartıldı. Yine 50 kişiden az personeli olan küçük işletmeler için limit, 25 milyon liradan 50 milyon liraya yükseltildi. Düzenleme ile 250’den az çalışanı olan orta büyüklükteki işletmeler için üst limit 125 milyon lirayken 2 katına çıkartıldı yani 250 milyon lira oldu.

KOSGEB DESTEKLERİNDEN DE YARARLANACAKLAR

Yönetmelik değişikliğiyle KOBİ olan işletmelerin daha nitelikli, verimliliği yüksek, teknoloji odaklı, cari açığın azaltılmasına katkı sağlayacak projeler üreteceğine inandığını kaydeden Bakan Varank, “Daha fazla işletmeyi destek kapsamına almak için bu değişikliğe gittik. Günümüz koşullarına göre düzenlenen yeni KOBİ tanımıyla daha çok işletme KOSGEB desteklerinde olduğu gibi devletin diğer teşviklerinden de yararlanabilecek. Bu revizyon, tüm KOBİ’lerimize hayırlı ve uğurlu olsun.” diye konuştu.

KOBİ tanımında mali kısıtlar, 2012 yılında 25 milyon liradan 40 milyon liraya, 2018’de de 125 milyon liraya çıkartılmıştı. 10 yılın ardından bu üst limit 10 kat artmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir