Kız Kardeşim Projesi Birleşmiş Milletler’de anlatıldı

0

Eklenme tarihi: 18/03/2022 – 8:38

Son güncellenme tarihi: 18/03/2022 – 8:38


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Habitat Derneği ve Coca-Cola Türkiye katkılarıyla yürütülen Kız Kardeşim Projesi, ikinci kez, iyi örnek projesi olarak, Birleşmiş Milletler’in merkezinde düzenlenen Kadının Statüsü Komisyonu’nun (KSK) 66’ncı oturumunda anlatıldı .

BURSA (İGFA)- Her sene New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde gerçekleştirilen Kadının Statüsü Komisyonu’nun (KSK) 66’ncı oturumu dünyanın tüm bölgelerinden üye devletlerin, BM kuruluşlarının ve ECOSOC tarafından akredite edilmiş sivil toplum kuruluşlarının (STK’lar) temsilcilerinin katılımı 17 Mart’ta gerçekleşti.

 Bu seneki Kadının Statüsü Komisyonu oturumu kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından,  “Kooperatifler Yoluyla Kadınların Güçlenmesi” paneli gerçekleştirildi. Panelin açılışı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Derya Yanık tarafından yapılırken, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk, panelde, kadının güçlenmesi konusunda örnek projelerden biri olan  “Kız Kardeşim” projesini anlattı. Öztürk, Kız Kardeşim projesi kapsamında T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliği başta olmak üzere üretici ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağı olan kadınlara yönelik düzenlenen eğitim programı hakkında da bilgi verdi.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk Öztürk konuşmasında, Türkiye’nin 81 ilinde 7000 kadın girişimci üyesi bulunan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak kadın kooperatiflerinin sürdürülebilir olması için projeler ürettiklerini belirtti.   Öztürk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Habitat Derneği ve Coca-Cola Türkiye ortaklığıyla yürüttükleri Kız Kardeşim Projesi kapsamında, Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağı olan kadınlara ticari faaliyetlerini güçlendirmeleri ve satış-pazarlama alanlarında rekabet yeteneklerinin artırmaları için bugüne kadar, 10 ilde 72 kadın kooperatifinden 1.000 kadına eğitim verdiklerini söyledi. Ayrıca kadın kooperatiflerin güçlenmesi ve sürdürülebilir olması için bir çok ilde çalıştaylar – toplantılar düzenlediklerini sözlerine ekleyen Öztürk, kooperatiflerden gelen talep ve beklentileri karar alıcılar ile paylaştıklarını belirtti. Kadın kooperatiflerinin kadın istihdamının artmasında ve kırsal alanda yaşayan kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarında önemini vurgulayan Öztürk, kadın kooperatiflerinin desteklenmesinin aynı zamanda ülke ekonomisine de katkı sağladığını, bu sebeple ülkemizde kadın kooperatiflerine verilen desteğin artarak devam ettiğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir