Kılıçdaroğlu: 84 milyona hizmet edeceğiz

Eklenme tarihi: 29/03/2022 – 15:08

Son güncellenme tarihi: 29/03/2022 – 15:08


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, herkesin Türkiye’de özgürce, huzur ve birlik içinde yaşamak istediğini söyledi.

ANKARA (İGFA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında TBMM’de konuştu.

6 lider olarak 5 temel mesajın bulunduğu bir bildiri yayımladıklarını anımsatan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, bunlardan ilkinin, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin yol haritasını belirlemek üzere oluşturulan çalışma grubu olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Bizler 6 lider Londra’da bir avuç tefeciye değil, 84 milyona hizmet edeceğiz” dedi.

Seçim Kanunu Teklifi’nin Millet İttifakı’nın birlikteliğini bozmayı amaçladığını iddia eden ve bu konu üzerinde görüştüklerini aktaran Kılıçdaroğlu, TBMM’de görüşmeye başlanacak söz konusu teklife ilişkin, bildiride, “Milletin bilmesini isteriz ki, demokratik ilkelere dayanan birlikteliğimiz, bu gibi siyasi mühendislik çabalarından etkilenmeyecektir. İş birliğimizi uyum içinde sürdürmeye kararlıyız” ifadesine yer verdiklerini anımsattı.

 “CHP, eleştiriyor ama hiç öneri getirmiyor” şeklindeki söylemlere de dikkati çeken Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni bir kişinin yönettiğini, TBMM ve mahkemeler dahil hiçbir kurumun esamesinin okunmadığını öne sürdü. Bütün yetkilerin toplandığı bu kişinin Türkiye’yi bir sorunlar yumağına çevirdiğini savunan Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin bu durumdan çıkması için çok iyi niyetlerle 5 tavsiyede bulunacağını bildirdi. AK Parti ve MHP’ye oy verenlere seslenen Kılıçdaroğlu, önerilerinde yanlış bir şey görmeleri halinde kendisine iletmelerini istedi.

Kılıçdaroğlu, “Ben kızmam, üzülmem. Hatam varsa söyleyin. Hatadan ders çıkarmasını bilecek kadar da erdemli bir insanım. Yanlışımız olabilir ama biz tavsiye ediyoruz. Yeni öneriler sunmak istiyoruz. Nedeni, 84 milyon insan huzursuz, gelecek kaygısı taşıyor. Bu sorunları işleyip iktidar olmak değil, tavsiyelerde bulunup iktidar olmak çok daha değerlidir benim için. Bu önerileri sunma nedenim, 84 milyon huzursuz. Hem sorunları bilen, hem sorunları çözen bir anlayışla iktidar olmak istiyoruz. O nedenle 5 tavsiyem olacak” diye konuştu.

KUR KORUMALI MEVDUATA SON VERİN

Öte yandan kur korumalı mevduat sahiplerinin bu faiz gelirini elde etmelerinin yanı sıra vergiden muaf tutulduklarını da anlatan Kılıçdaroğlu, “Beyefendi çıkmış, ‘çocuk bezinden vergiyi indiriyorum.’ diyor. Asıl bunlardan alacaksın vergiyi kardeşim. Yüzde 92 faiz veriyorsun, bir de vergi almıyorsun. O faizi nereden ödüyorsun? İşte o çocuk bezi alan, ekmek, simit alan, çay içen, minibüse binen insanların ödedikleri vergileri alıp bir avuç kişiye veriyorsun. Bu mudur adalet? Haklı mıyım, haksız mıyım? AK Parti’liler ve MHP’lilere, onların yöneticilerine, bakanlarına sormak isterim. Yüzde 92 faiz veriyorsunuz. ‘Nas’ diyordunuz, ne oldu Nas birden bire pas oldu?” ifadelerini kullandı

İktidarın, salgında çiftçilere karşılıksız olarak verdiği yardım tutarlarını vergilendirdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, yetimin hakkının korunması için yüzde 92 faiz geliri elde edenlerin vergi ödemesi gerektiğini kaydetti.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir