Kıbrıs’ta zeytin fidanı dikerek, yuva sahibi oldular

Eklenme tarihi: 20/03/2022 – 16:52

Son güncellenme tarihi: 20/03/2022 – 16:52


KKTC’de “Bir Zeytin Fidanı Dik Senin de Bir Kuş Yuvan Olsun” kampanyası çerçevesinde Geçitköy Barajı’ndaki alanda fidan dikme ve kuş yuvası yerleştirme etkinliği düzenlendi.

KKTC (İGFA) – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Çevre ve Kültür Mirasını Koruma Vakfı’nın ve Orman Dairesi’nin iş birliği ile Onkoloji Hastanesi’nde tedavi görmekte olan ve Sosyal Hizmetler Dairesi’nde yer alan çocukların, Lefkoşa Merkez Lions Kulübü katkılarıyla boyadığı kuş yuvalarının Geçitköy Barajı’ndaki alana yerleştirilmesi etkinliğine katıldı. 

Ağaç ve Orman Haftası dolayısıyla ve “Bir Zeytin Fidanı Dik Senin de Bir Kuş Yuvan Olsun” kampanyası çerçevesinde gerçekleşen etkinlikle “Çocuk Eliyle Yaşam ve Yuva” sergisinde yer alan 50 kuş yuvasının 45’i bu sabah, Geçitköy Barajı’ndaki alana yerleştirildi, fidanlar dikildi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Çevre ve Kültür Mirasını Koruma Vakfı’nın önderliğinde yürütülen KKTC adına yapılan bu çalışmaları takdir ettiğini belirterek tüm emeği geçenlere teşekkür etti.  Toroslar’dan asma borularla KKTC Geçitköy Barajı’na suyun aktarıldığı “Asrın Projesi”ne atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, 2015 yılından beri kısa bir kesinti yaşandığı dönem hariç suyun baraja gelmekte olduğunu söyledi ve “Anadolu suyunun bizim topraklarımızla buluştuğu böyle bereketli bir yerde böyle bir faaliyetin gerçekleşmesi sevindiricidir ve bu faaliyetin bir parçası olmaktan mutluyum” dedi.  
 
2 yaşındaki Mustafa’nın boyadığı kuş yuvasına Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, eşi Sibel Tatar adına isimliğin çivisini çaktı; fidan dikti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir