Kayseri Büyükşehir’den tohum desteği

Eklenme tarihi: 30/03/2022 – 5:56

Son güncellenme tarihi: 30/03/2022 – 5:56


Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, ‘Kayseri Kendi Yağında Kavruluyor’ projesi kapsamında üreticiye 12 milyon TL maliyetli 1000 ton yem bitkisi tohumu, 3 milyon TL maliyetli de 193 ton aspir tohumu olmak üzere 15 milyon TL’lik tohum dağıtım törenine katıldı.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatlarıyla ülke ekonomisine katkı sağlayan ve tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilir olması için birçok projeyi hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, besin değeri açısından ayçiçeği yağı ile yarışacak nitelikte olması nedeniyle aspir üretimine destek olmak için 3 milyon TL’lik 2 bin üreticiye 193 ton aspir tohumluğu ve 2 milyon TL maliyetli 500 ton ilkbaharda, 500 ton sonbaharda olmak üzere 1000 ton yem bitkisi tohumluğu dağıtımı için tören düzenledi.

Kadir Has Kongre Merkezi Otopark Alanı’nda, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan, Aspir ve Yem Bitkileri Tohumu Dağıtım Töreni’ne Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra AK Parti İl Başkan Vekili Vedat Arıkan, Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri İl Başkanı Adnan İncetoprak, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanı Abdulkadir Güneş, Genel Sekreter Yardımcısı Bayar Özsoy, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Duran Safrantı ve çiftçiler katıldı. 

Başkan Büyükkılıç, törende yaptığı konuşmada, endüstri ve ticaret merkezi olarak bilinen Kayseri’de alternatif yağ üretip böylece ekonomiye katkı sağlayacak ürünleri de ortaya çıkarmış olduklarına belirterek, “Cenab-ı Allah’ın lütfu çok güzel bir iklim çok güzel bir hava ortamında böyle güzel bir çalışmaya imza atıyoruz. Sizler dua ediyorsunuz, bizler sizlere layık olmaya çalışıyoruz. Artık bizim literatürümüzde nadas diye bir şey olmayacak. Mutlaka nadasa bırakmayı değil, alternatif bir ürün ile oradan bir şeyler üretmeyi kafamıza koyacağız. Melikgazi Belediye Başkanlığımız döneminde Subaşı ve Küçükbürüngüzden bir heyet geldi. Dediler ki başkanım biz aspir üretiyoruz. ‘Aspir neymiş?’ dedim. Karaciğer dostu, antioksidan üstelikte soğuk salatalarda rahatlıkla yenilebildiği gibi aynı zamanda kızartmalarda da ön plana çıkan bir ürün olduğunu gördük. Bazı yerlerde ilaç niyetine satıldığını da okuyunca o zaman biz bunu gündemimize alalım dedik ve orada bu işi başlatmıştık” diye konuştu.  

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin de, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile ülke genelinde ses getiren birçok projeye imza attıklarını ifade ederek, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ve ekibine teşekkür etti. Şahin, ‘Kayseri Kendi Yağında Kavruluyor’ projesinin Büyükşehir Belediyesi’nin desteklerinin ardından ‘Türkiye, Kayseri’nin yağında kavruluyor’ ismi olarak revize ettiklerini söyleyerek, “Bu proje Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘biz bize yeteriz, ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız’ sözlerinin yerine getirilmesinde önemli adımlardan birisi olduğunu düşünüyorum” dedi.

“DESTEK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZDEN, ÜRETMEK BİZDEN”

Konuşmaların ardından Şahin, Başkan Büyükkılıç’a, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Eğitim Merkezi’nde el emeği, göz nuru ile hazırlanan Milli Mücadele döneminde cepheye mermi taşıyan Şerife Bacı’ya ait tablo hediye etti.

Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanı Abdulkadir Güneş de Başkan Büyükkılıç’a teşekkür plaketi takdim ederek, “Destek Büyükşehir Belediyemizden, üretmek bizden. Çiftçilerimize tüm desteklerinden dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir