Eklenme tarihi: 08/09/2020 – 12:00

Son güncellenme tarihi: 08/09/2020 – 12:00


Hızlı tren projesinin son zamanlarda Gemlik’ten geçip geçmeyeceği tam bir muamma iken Bursa Ak Parti Milletvekili Zafer IŞIK bugün twitter üzerinden bir duyuru ve hızlı tren’in Gemlik’ten geçtiğini gösteren projeyi yayınladı.

Duyurunun tam metni;

Son günlerde bölgemize gelecek olan Hızlı Tren Hattı ile ilgili bir takım olumsuz açıklamalar ve yapılan çalışmaları gölgeleyecek nitelikte yorumlar yapıldığını takip etmekteyim. Ankara’da takip ettiğimiz konuların başında gelen ve bölgemize kazandıracağı ticari hacim ve değer noktasında hepimizi fazlasıyla heyecanlandıran Hızlı Tren Projemiz ile birlikte Kadim Şehir Bursa’mız için memleket sevdasıyla çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir.

Bilindiği üzere 60 yıllık bir serüven olarak özlemini duyduğumuz ve geçtiğimiz Temmuz ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımları ile gerçekleştirdiğimiz TOGG Otomobil Fabrikamızın temelini Gemlik Hara Bölgesi’nde attık.

Turizm ve Sanayi Kenti Bursa’da şimdi yeni bir hizmet daha tamamlanmak üzere, adım adım sona yaklaşıyoruz. Bölgemizde Bursa-Ankara YHT olarak adlandırılan, Bandırma-Bursa-Osmaneli Hızlı Tren hattının tamamlanması ile yeni bir ulaşım ağını daha vatandaşımızın hizmetine sunmuş olacağız.

 

TCDD Genel Müdürü Sayın Ali İhsan Uygun ile yapmış olduğumuz görüşmelerde Bursa Hızlı Tren hattında çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini ifade ettiler. Parlamento çalışmalarımız devam ederken Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’na yaptığımız ziyarette Bursa Hızlı Tren hattı ile Gemlik güzergâhı üzerine istişarelerde bulunduk.

(7 Eylül 2020) Pazartesi günü Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerde Bursa-Gemlik hattının mevcut güzergaha entegre edilmek üzere planlamasının yapılarak revize edildiği belirtilmiştir. Buna göre halen yapım aşamasında olan ve Bandırma-Bursa ve Osmaneli Hızlı Tren Hattı Projesine, bölgenin en önemli yük limanlarından olan Gemlik için yük taşınmasına imkân sağlayacak yaklaşık 22 km uzunluğunda, 160 Km/Sa işletme hızında (çift hatlı, elektrikli, sinyalli) demiryolu yapımı dâhil edilerek planlanmıştır.

Gemlik-Bursa Demiryolu Hattı Projesi, Bursa’yı Güneydoğu Marmara Bölgesi’nin en önemli limanlarından birisi olan Gemlik Körfezi Limanlarına bağlayarak bu bölgede yer alan Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya ve Bilecik illerinin rekabet gücünü de arttıracaktır.

 

Gemlik Limanının demiryolu ile bağlantısının tamamlanması ile ulaşımda karayolu, denizyolu ve demiryolu ulaşımını birbirine entegre edilerek verimli ve ekonomik bir ulaşım altyapısının bölgeye kazandırılmasına imkan sağlayacaktır.

Ayrıca yine aynı şekilde Bursa – Yenişehir Hızlı Tren Hattı’na bağlanarak ülkemizin demiryolu ağına entegre olması planlanan proje konusu hat, aynı zamanda Bursa Serbest Bölgesi ile Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nin de yüklerinin demiryolu ile taşınabilmesi için olanak sağlayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir