Gemlik’te Kabotaj Bayramı Coşkusu

0

Eklenme tarihi: 01/07/2021 – 12:57

Son güncellenme tarihi: 01/07/2021 – 12:57


Gemlik’te Kabotaj Bayramı coşkusu

1 Temmuz Kabotaj Bayramı, Gemlik’te tüm gün süren programlarda coşkuyla kutlandı.

Bursa’nın kıyı ilçelerinden, balıkçılık ve turizm başta olmak üzere deniz ve deniz faaliyetlerinin kültür ve ekonomisinde önemli yer tuttuğu Gemlik, Kabotaj Bayramı’nda coşkulu anlara sahne oldu. Sabah saatlerinde Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan Kabotaj Bayramı kutlamaları, Gemlik merkezi, Kumla ve Kurşunlu’da tüm gün gerçekleşen programlarla devam etti.

Kabotaj Bayramı kutlamalarına Gemlik Kaymakamı Hasan Göç, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Gemlik Liman Başkanı Asım Sulu, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Çelenk töreninin ardından Gemlik iskelesinden tekneyle hareket eden ilçe protokolü, Gemlik Körfezi’ne çelenk bıraktı. Körfez turunun ardından kruvazörlerin fıskiye gösterisi izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı. Sahilde ise flyboard ve jetski gösterileri, Avara Bando Takımı gösterileri Gemlikliler tarafından ilgiyle izlendi. Başkan Sertaslan ve ilçe protokolü, daha sonra Gemlik Belediyesi tarafından Zeytin Dalı Meydanı’nda kurulan Model Tekne Sergisi ve Nostaljik Kabotaj Bayramı Fotoğrafları Sergisi’ni gezdi.

Kabotaj Bayramı kutlamaları öğleden sonra Kumla’da devam etti. Marmara Bölgesi’nin en gözde tatil mekânlarından olan ve Gemlik Belediyesi’nin sahil düzenleme çalışmaları ve yatırımları ile değer kazanan Kumla’da Kabotaj Bayramı’na özel yağlı direk yarışları, olta balıkçılığı yarışları, ahşap kürek yarışları, Ümit Tekin Çamaşır Teknesi Yarışları, İki Kuşak Kano Yarışları düzenlendi. Yarışlarda derece alan katılımcılara ise hediyeleri Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertalan tarafından takdim edildi.

Kabotaj Bayramı’nın Gemlik için önemli bir gün olduğunu söyleyen Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, geçmişte bu günün tüm Gemlik’te büyük coşkuyla kutlandığını, kendilerinin nostaljik coşkuyu Gemlik’te yeniden canlandırmak istediklerini söyledi. Başkan Sertaslan şöyle konuştu: “Bizim çocukluğumuzda Kabotaj Bayramı Gemlik’te pek çok etkinlik ve eğlence ile kutlanırdı. Geçen yıl pandemi nedeniyle bayramımızı kutlayamasak da normalleşme sürecinde olduğumuz ve yasakların kalktığı bu dönemde, sağlık tedbirleri çerçevesinde Kabotaj Bayramı coşkusunu ilçemize yeniden yaşatıyoruz. Gemlik’in bir tarım, ticaret ve tarih kenti olduğu kadar turizm kenti olduğunu da hatırlatarak ilçemiz turizmine değer katacak çalışmalarımız devam edecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir