Gemlik Mesleki Eğitim Merkezi Ahi Müzesi Açıldı

0

Eklenme tarihi: 18/09/2021 – 9:37

Son güncellenme tarihi: 18/09/2021 – 9:37


GEMLİK MESLEKİ EGİTİM MERKEZİ, GEMLİK AHİ MÜZESİ TÖRENLE AÇILDI
Gemlik Mesleki Eğitim Merkezi Gemlik Ahi Ocağı’nın açılış töreni, Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, Ticaret İl Müdürü İsmail Aslanlar, Gemlik Kaymakamı Hasan Göç, Bursa Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Arif Tak, Gemlik İlçe Millî Eğitim Müdürü Mehmet Duran ve davetlilerin katılımı ile gerçekleştirildi.
Cevheroğlu; “Ziyaretçilerimiz ahilik müzemizde geçmişten gelen ve geleceğe giden mesleklerimizi görebilme şansı bulacaklar. Vatandaşlarımızı bekliyoruz. Emeği geçen herkese şahsım ve Bursa valiliği olarak teşekkür ediyorum.” dedi.
İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür; Mesleki Eğitimin Türkiye ve sanayi kenti Bursa için çok önemli olduğunu vurguladı.” “Osmanlı’nın da temellerinin atıldığı Bursa’da arkadaşlarımız bunu göstermeyi başarmışlar.” Dedi


Ahi ocağı hakkında bilgi de veren Serkan Gür; “Bursa’da sanayi ile mesleki ve teknik eğitime devam ederken dikkat etmemiz gereken en önemli şey aynı zamanda gençlerimizin millî, manevi ve ahlaki değerlere bağlı olarak yetişmesini sağlamaktır. Bunu yaparken de Gemlik Mesleki Eğitim Merkezimizin yaptığı gibi bu ocağımızın değerlerini temel alacağız. Çocuklarımızı, gençlerimizi bu şekilde sanayicimizle birlikte esnaf ve sanatkârlar odalarımızın da kıymetli destekleri ile ustalarımızla en güzel şekilde yetiştirmeye çalışacağız.” Konuşmaların ardından Gemlik Ahi Ocağında emeği geçen yardımseverlere ve öğretmenlere plaketleri verildi. Plaket takdiminin ardından Ahi Ocağı gezildi.


Gemlik Mesleki Eğitim Merkezi’ndeki öğretmen ve öğrencilerin emeği ile yapılan bütçesi ise Gemlik’teki yardımseverler tarafından karşılanan ahi ocağında somuncu baba ekmek fırını, koza iplikçisi, çömlekçi, ayakkabıcı, kestane şekerci, terzi, marangoz, zeytinci, demirci, berber ve kıraathane olmak üzere 11 farklı tarihi mekân oluşturuldu. Ahi ocağının içinde ayrıca 17 mesleğin tanıtımının yapıldığı resim sergisi hazırlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir