Gemlik Kadın Girişimcilere Kışlık Ürün Desteği

0

Eklenme tarihi: 10/09/2020 – 10:57

Son güncellenme tarihi: 10/09/2020 – 10:57


Gemlik Belediyesi, ilçedeki kadın girişimci derneklerine organik ürün desteğine başladı.

Gemlik Belediyesi, Adliye Köyü üzerinde kendi mülkiyetindeki alanda organik tarım faaliyetleri ile ata tohumlarından domates başta olmak üzere çeşitli ürünlerin üretimine başlamıştı. Farklı belediyelerde başarıyla uygulanan bu geleneksel tarım yöntemi Gemlik’te de meyvelerini vermeye başladı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, hasat sonucu yaklaşık beş bin kilogram organik domates elde etti. Kimyasal ilaç kullanmadan, geleneksel gülleci bulamacı yöntemi ile zararlılardan arındırılan domateslerin tohumları ürünlere zarar vermeden ayrıldı.  Çekirdekleri ayrılmış domatesler ise salça, tarhana ve diğer kışlık ürünlerde kullanılması için Gemlik’teki kadın girişimci derneklerine ücretsiz olarak teslim edilmeye başlandı. Gemlik Belediyesi ekipleri dağıtımı tamamladığında, ilçedeki derneklere yaklaşık iki yüzer kilogram salçalık domates teslim edilmiş olacak.

Her derneğe iki yüzer kilo ürün

Konuyla ilgili konuşan Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Gemlik Belediyesi’nin gerek Halk Market, kreş, yaşlı konukevi gibi gerek asfalt, park ve bahçe düzenlemeleri gibi çalışmaları devam ederken ilçenin tarım kenti olma özelliğini de ortaya çıkaracak çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkan Sertaslan şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz aylarda başladığımız organik tarım faaliyetlerimiz ile belediyemize ait atıl durumda bulunan bir alanı değerlendirerek gelecek kuşaklara bırakabileceğimiz önemli bir çalışma ortaya çıkardık. Günümüzde ilaçlı, hormonlu ve doğası bozulmuş meyve sebzelerden şikâyet ediyoruz. Biz de bu probleme küçük de olsa çözüm üretmek ve farkındalık yaratmak amacıyla hiçbir kâr amacı gütmeden tonlarca doğal ürün yetiştirdik. Ürünlerin çekirdeklerini yeniden yetiştirmek için ayırırken diğer kısımlarını da değerlendirmeleri için kadın girişimci derneklerimize ulaştırdık. İlçemizde doğal tarımı gerçekleştirirken birlik, beraberlik ve dayanışmaya da dikkat çekmek istedik. Organik tarım faaliyetlerimize devam edeceğiz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir