Gaziantep Modeli’ni Londra’da anlattı

0

Eklenme tarihi: 18/03/2022 – 14:13

Son güncellenme tarihi: 18/03/2022 – 14:13


Türkiye Belediye Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Londra’ya yaptığı günübirlik ziyarette Mansion House’da Birleşik Krallık ve Türkiye iş birliğinde düzenlenen “Yeşil Finansman Konferansı’na katıldı.

GAZİANTEP (İGFA) – TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Londra’da gerçekleştirilen “Yeşil Finansman Konferansı’nda yaptığı konuşmada modern dünyanın önemli başlıklarından birinin ‘yeşil güç’ olduğunun altını çizerek, temiz bir dünya için bugün bir araya geldiklerini söyledi.

“Temiz bir dünya için çaba sarf ederken bu işleri, ‘yeşil şehir’ olmak ya da ‘şampiyon şehir’ olmak için yapmıyoruz” diyen Başkan Şahin, artık yeni nesil bir yerel kalkınma olduğunu dile getirdi. Kalkınmanın yerelde başladığını belirten Şahin, “Büyük bir rekabet var. Kim bilgiyi daha önce temin edip bilgiyi yönetme şansına erişirse dünyada söz sahibi oluyor. Bilgi güçtür iktidar yapar. Medeniyet tarihini incelediğimizde bilgiyi elinde tutanlar, dünyanın da sözünü söylüyor” dedi.

Başkan Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yerel Yönetimler Manifestosu”nda beyan ettiği başlıklarına dikkati çekerek, “Akıllı şehirler, değer katan şehirler ve marka şehirler gibi her bir başlık bizim görev alanımız. Görev alanımızın içerisinde bir taraftan çalışırken bir taraftan da dibimizde koca bir savaş var. Eğer bugün birçok ülkenin yaptığını yapmış olsaydık, yaklaşık 500 bin kişinin Ege ve Akdeniz’de ölmüş olduğunu dünya duyacaktı. Gaziantep’te yeni bir model oluşturduk. Adına ‘Gaziantep Modeli’ diyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir