EXPO 21 Hatay’ın ilk konukları geldi

Eklenme tarihi: 31/03/2022 – 7:12

Son güncellenme tarihi: 31/03/2022 – 7:12


1 Nisan’da başlayacak olan Expo 2021 Hatay için dünyanın farklı coğrafyalarından konuklar şehre
gelmeye başladı.

HATAY (İGFA)- Hatay, dev organizasyon için dünyanın her yerinden gelen başkonsolos, büyükelçi, Birleşmiş Milletler temsilcileri, AIPH heyeti ve vatandaşları ağırlamaya başladı. Hatay’ın kardeş şehri Kiel de Expo için kente ilk gelenler arasındaki yerini aldı.

Kente gelen konuklar, Hatay’ın kadim tarihine tanıklık etmeye başladı. St. Pierre Kilisesi, Katolik Kilisesi, Ortodoks Kilisesi, Musevi Havrası ve Habib-i Neccar Camii gibi önemli ibadethaneleri ziyaret ederek

Hatay turlarına başlayan misafirler, Hatay’ın lezzetlerini de tatma imkânı buldu. Kardeş şehir Kiel’den gelen konuklardan Meike May, “Tarihi bu kadar yakından hissedebildiğiniz bir yerde olmaktan dolayı çok mutlu hissediyorum. Şehrin buradan görünüşü harika. Burada olmak adeta büyülü gibi. Bizi davet ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Kardeş şehir Kiel olarak Hatay’a kendimizi çok yakın hissediyoruz. Expo’yu, buranın hissiyatını yaşayabildiğimiz için çok keyif alıyoruz” dedi.

Expo’nun heyecan uyandırıcı bir organizasyon olduğunu söyleyen Philipp Broda, “Şehirdeki birkaç şey
beni daha çok şey görmek için meraklandırdı. Expo ve bahçe alanlarını gördüğümde çok heyecanlandım.
Sanırım daha çok görecek yer var, bunun için çok hevesliyim” ifadelerine yer verdi. Konuklar, ziyaret ettikleri mekânlarda bol bol fotoğraf çekildi.

Misafirler, akşam Hatay Gastronomi Evi’nde buluşarak UNESCO gastronomi şehri unvanına sahip Hatay’ın eşsiz lezzetlerini deneyimleme imkânı buldu. HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş da konuklarını yemekte yalnız bırakmadı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Adnan Özkaya, Gastronomi Evi’nde dünyanın her yerinden gelen misafirlere hoş geldiniz diyerek, ”Dünyanın 3 büyük organizasyonu olan Expo 2021 Hatay’ın açılışında bizleri yalnız bırakmadınız ve bizleri onurlandırdınız. Çok teşekkür ederiz. Hatay bulunduğu bölgede çok özel bir ildir. Sevgi ve kardeşlik şehridir. Sizlere Hatay’ı yaşayın diyebilirim” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir