Erişilebilir engelsiz bir Hatay için el ele

Eklenme tarihi: 30/03/2022 – 12:18

Son güncellenme tarihi: 30/03/2022 – 12:18


Hatay Büyükşehir Belediyesi, kentte yaşayan engelli vatandaşlar için Erişilebilir Engelsiz EXPO Hatay Sempozyumu düzenledi.

HATAY (İGFA)- Sempozyum, ilgili kişiler ve kurumlar başta olmak üzere tüm toplumun engellilik olgusuna hak temelli yaklaşmasını ve doğru iletişimi öğretmek, doğru sanılan yanlışları düzeltmek, erişilebilirlik mevzuatının her alanda doğru şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla yapıldı. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak engelli bir insanın engelsiz biri gibi yaşayabilmesi ve yaşamlarını kolaylaştırmak adına yoğun bir çaba içinde olduklarını dile getiren Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Kilisli, bunu sadece kamusal alanlarda değil engelsiz vatandaşların özel alanlarında da sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

KİLİSLİ: SAVAŞ, NE GEREKİYORSA YAPILSIN DEDİ

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın engellilerle ilgili yapılan çalışmalarda çok hassas olduğunu söyleyen Kilisli, Savaş’ın her konuda kendilerine destek olduğunu ve ne gerekiyorsa yapılması talimatını verdiğini de sözlerine ekledi.

VERİLEN TÜM ARAÇLARIN BAKIMI DA ÜCRETSİZ

Kilisli, “Son 7 yıldır yaptığımız tüm yatırımlarımızda engelli vatandaşlarımızı öncelikli görüyoruz. Yoğun olarak talep edilen akülü ve manuel sandalyeler gibi ihtiyaçları gideriyoruz. Bu yardımların arkasında da duruyoruz. Aküsü biten aracın aküsünü değiştiriyor, gerekli tüm bakımları yapıyoruz. Eğer kullanılamayacak durumdaysa yenisini veriyoruz” diye konuştu.

Sempozyumda eğitim vermek için bulunan Engelli Bakım, Rehabilitasyon ve İletişim Uzmanı Adem Kuyumcu, ‘Eğitimin amacı, engelli olmayan bireylere engelli bireylerin hayata katılımını sağlamak için yapmaları gereken şeyleri hatırlatmak, bilmediklerini öğretmektir’ diyerek katılımcılara eğitim verdi.

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir