Erciyes Teknopark tarafından “Uluslararası Havacılık ve Uzay Teknolojileri Sempozyumu” düzenlendi

Eklenme tarihi: 25/03/2022 – 7:28

Son güncellenme tarihi: 25/03/2022 – 7:28


Erciyes Teknopark tarafından “Uluslararası Havacılık ve Uzay Teknolojileri Sempozyumu” düzenlendi.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)- Erciyes Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe, 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Hv. Plt. Tuğg. Vedat Öncel, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, ERÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recai Kılıç, Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, İl Milli Eğitim Müdürü Ayhan Teltik, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) Akademi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı ile çok sayıda davetli katıldı.

Amaçlarının Havacılık ve Uzay Teknolojileri Ar-Ge proje organizasyonu ile hem bölgedeki yatırımcı ve sanayicinin gündemine havacılık sektörünü yerleştirmek hem de ulusal ve uluslararası boyuttaki firmalara Kayseri ve bölgesindeki potansiyeli tanıtabilmek olduğunu belirten Rektör Çalış,  “Erciyes Üniversitesi olarak Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ve Sivil Havacılık Yüksekokulu ile bizde uçak sanayinin ve sivil havacılık hizmet sektörünün ihtiyacı olan donanımlı teknik ve idari insan gücünü yetiştirmekteyiz” dedi.  

Rektör Çalış, şunları kaydetti:“İlk olarak 2016 yılında düzenlenen Aeroex etkinliği sayesinde sektör Kayseri’de bir araya getirilmiş ve buradaki görüşmeler neticesinde başarılı iş birliklerinin gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Bu yıl yeniden Aereox 2022 Uluslararası Havacılık ve Uzay Teknolojileri Sempozyumu ile firmalar arasında organize edilen B2B görüşmeleri ile sektör temsilcileri birbirleriyle yüz yüze görüşme fırsatı yakalayıp yeni işbirlikleri geliştirmek adına önemli adımlar atacaklardır. Gün boyunca devam edecek olan etkinlikte birbirinden değerli isimler düzenlenen panellerle sektörle ilgili son gelişmeleri sizlerle paylaşacaklar. Değerli konuklarımız, yoğun emek harcanarak düzenlenen Aeroex 2022’ ye katıldığınız için hepinize teşekkür eder, havacılık ve uzay teknolojileri konusunda Kayseri’nin önümüzdeki yıllarda önemli bir merkez haline gelmesi için bu etkinliklerin düzenli aralıklarla yapılması adına Erciyes Üniversitesi ve Erciyes Teknopark olarak çalışmalarımızı sürdüreceğimizin altını çizmek isterim.”

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa da konuşmasında “Geçmişten gelen bu geleneksel havacılık anlayışı teknolojinin de ilerlemesi ile modern bir havacılık anlayışına dönüşmekte ve gerek üniversitelerde, gerekse de sanayi tarafında bu konudaki ilgi her geçen gün artmaktadır. Havacılık konusunda bütün imalatın tek çatı altında olmasından ziyade, alt yüklenicilerinde desteğiyle imalatın gerçekleştirilmesi çok daha verimli üretim faaliyetlerinin yürütülmesini sağlamaktadır” diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ise etkinlikte yaptığı konuşmada “Şehrimizin ilk havacılık sektörü ile tanışması bundan yaklaşık 96 yıl öncesine dayanmaktadır. 6 Ekim 1926 tarihinde şehrimizde açılan Tayyare ve Motor Türk Anonim Şirketi  ve sonrasındaki ismi ile Kayseri Tayyare Fabrikası geçmişte onlarca uçağı imal ederek Türk Hava Kuvvetlerine teslim etmiştir. Geçmişten gelen tecrübesi ile bugün faaliyetlerine İkinci Hava İkmal Bakım Merkez komutanlığı olarak devam eden tesislerimiz geçmişte olduğu gibi bugünde Türk Hava Kuvvetlerimize hizmet vermeye devam ediyor” şeklinde konuştu.

Sivil hava araçlarının kullanımı ve yaygınlığının her geçen gün arttığına dikkat çeken Başkan Büyükkılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Ülkemizin önde gelen havacılık şirketlerinden TUSAŞ ve Baykar gibi şirketlerimiz bugün yalnızca ülkemize değil global olarak havacılık sektörüne hizmet verdiğini görmekten gurur duyuyoruz. Her iki firmamızca geliştirilen insansız hava araçlarının dost ve kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın haklı davasına yaptığı katkıları hep birlikte yakından takip ettik. Bugün sadece ekonomik anlamda değil bir ülkenin kaderini değiştirme potansiyeline sahip olan havacılık sektörüne yapılacak her bir yatırım ülkemiz açısından büyük önem arz ediyor. Bugün havacılık sektöründe insansız hava araçları, uçan arabalar ve hibrit elektrikli motor sistemleri gibi sektörün kurallarını değiştiren yeni birçok teknoloji gelişmekte olgunlaşmakta. Ülkemizde büyüyen havacılık sektörünün ve ulusal şirketlerimizin kapasite olarak büyürken kuralları değiştiren bu gibi teknolojileri de yakından takip etmesini oldukça önemli buluyorum.”
 

About Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir