Engelli Bireyler İçin Avrupa’dan Gençler Bursa’da Buluştu!

0

Eklenme tarihi: 07/08/2021 – 7:49

Son güncellenme tarihi: 07/08/2021 – 7:49


Gençlik Çalışanları Teknolojiyi Kullanıyor, Engeller Aşılıyor! Projesi İçin Avrupa’dan Gençler Bursa’da Buluştu!

Erasmus+ desteği kapsamında gerçekleştirilen ‘’Gençlik Çalışanları Teknolojiyi Kullanıyor, Engeller Aşılıyor!’’ projesi İspanya, Romanya, Yunanistan ve Türkiye’den Bursa’ya gelen gençlerin katılımıyla 5 gün boyunca gerçekleştirildi. Proje, engelliler ile çalışan gençlik çalışanlarının ve kurumların en önemli eksiklerinden birisinin, üretilen veya mevcut teknolojileri yeterince iyi kullanamadıklarını ve ICT araçlarına hakim olamamaları üzerine gerçekleştirilmiştir. Bu sebeple Engellilerle çalışan gençlik çalışanları ve kurumların (EÇKK) kapasitelerinin (bilgi, beceri, yetenek) arttırılması ve çalışmaların etki alanlarının genişletilmesi projenin temel amacı arasında yer almıştır.

Bunu yaparken gençler teknoloji ve ICT kullanmış, gençlik çalışanları, eğitmen, uzman ve sosyal çalışmacıların engellilere yönelik üretilen güncel teknolojileri ve araçları nasıl kullanabilecekleri gösterilmiştir. Bu daha fazla engelli gencin hayatının kolaylaştırılması ve alması gereken hizmetlere ulaşması anlamına gelmektedir. Bununla birlikte proje içerisinde gençler;

EÇKK’ya güncel teknolojiler ve ICT araçlarının tanıtılmasını gerçekleştirilmiş, gençlerin bu teknolojiyi nasıl kullanacaklarının uygulamalı bir şekilde gösterilmesi yapılmıştır. Farklı kurum temsilcileri ile iyi uygulama örnekleri paylaşılmış ve farklı yaklaşımların gençler üzerinde kazandırılması sağlanmıştır.

Bunun yanında kültürel kaynaşmanın sağlandığı projede gençler, gerçekleştirdikleri kültür geceleri ile ülkelerine ait yemeklerin, geleneksel dansların ve yaşam tarzlarının farklılıklarını öğrenmekte ve var olan bilgilerinin üzerine uluslararası bir vizyon katma imkanını bulmuşlardır. Proje dilinin ingilizce olması gençlerin yabancı dillerine olan katkıyı arttıran bir başka önemli nokta olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir