Eğitimde, Kuzey Makedonya Struga ve Gemlik Kardeşliğinin İmzaları Atıldı

0

Eklenme tarihi: 25/06/2021 – 9:31

Son güncellenme tarihi: 25/06/2021 – 9:31


Bursa Kosova Kültür Merkezi  girişimleriyle  Gemlik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve  Kuzey Makedonya Struga Belediyesi Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokolle  iki  müdürlük ve  4 okul arasında  kardeş okul  eğitim işbirliği  protokolü imzalandı.

Kuzey Makedonya  Struga  Belediyesi Eğitim ve Protokol Müdürü, Dr.İbrahim TEMO Lisesi, Nico Nestor Meslek Lisesi, Vellezerit Milodinov İlkokulu, , 8 Mart Anaokulu  Müdürlerinin yer aldığı Kuzey Makedonya  Struga  heyeti,  İlçe Milli Eğtim Müdürlüğünün misafiri olarak, eğitim işbirliği ve kardeşlik protokolünü imzalamak üzere ilçemizde ağırlandı.

Protokol imza törenleri  İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet  DURAN, Şube Müdürleri  Salih  AKDAŞ ve Adem ŞAHİN’in katılımlarıyla, Zübeyde Hanım Anaokulu Müdürü Şenel ÇAĞLAYAN, Şehit Esat Akbaba Ortaokulu Müdürü Ahmet Turan POLAT, Gemport Gemlik Anadolu Lisesi Dursun MEMİŞ ve Gemlik Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ahu Tamdoğan  EVLİYAOĞLU’nun  ev sahipliğinde okullarımızda gerçekleştirildi.

Her iki kültürün ve  eğitim sisteminin  karşılıklı  olarak tanıtıldığı  ziyaretlerde okullar, kendi  bünyelerinde  sürdürülen eğitim-öğretim faaliyetleri,  yürütülen ulusal ve uluslararası  akademik, sosyal, kültürel, sportif  projeler hakkında, Kuzey Makedonya Struga heyetine  sunum yaparak ayrıntılı bilgi verdiler. Okul  hizmet binaları,  laboratuvar ve atölyeleri yerinde  inceleme fırsatı bulan  heyet, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü heyeti ile birlikte İlçe Kaymakamı Sn. Hasan GÖÇ’ü makamında ziyaret etti.

Kardeş  okullar   ziyaretin ikinci gününde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü heyeti ile birlikte  ERMETAL A.Ş. Yönetim Kurulu  Başkanı  Fahrettin GÜLENER’in davetlisi olarak, ERMETAL A.Ş. ve şirketin mesleki eğitimin desteklenmesine yönelik  örnek projelerini  yerinde inceleme  fırsatını buldular. Bizzat Fahrettin GÜLENER tarafından ağırlanan heyete, ERMETAL Teknolojik Eğitim Vakfı’nın (ERTEV)  mesleki eğitimin desteklenmesi ve  beceri tasarım atölyeleri  ayrıntılı olarak tanıtıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet DURAN  iki gün süren bu ziyaretin;  kökleri eskiye  dayanan kardeş iki kültürün gelecek nesillere taşınarak, dostluk bağlarının kuvvetlenmesi, her iki şehir okulları arasında  imzalanan kardeş okul protokolleriyle eğitimde birbirine destek veren, iyi uygulamaları örnek alan ve paylaşan eğitim işbirliğinin temelini atması sebebiyle  her iki tarafı da son derece memnun ettiğini ifade  etti.  Struga Eğitim Müdürü Besa ZİBA ise Gemlik’te gerçekten kardeşçe, samimi ağırlanmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, kardeş okullarının kendilerine sunumlarla aktardıkları projeleri  hayranlıkla izlediklerini, bu kardeşliğin Struga için anlamının büyük olduğunu  ve her iki  şehrin çocuklarının  kaynaşıp, birbirlerini  yakından tanıyarak, eğitim hayatlarında unutulmaz  projelerde bir araya geleceklerine yürekten inandıklarını aktardı. “Misafirperverliği dolayısıyla başta İlçe Milli Eğitim Müdürü  ve kardeş okul müdürlerimize teşekkür  ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir